El işi ile sokak hayvanlarına bakıyor

Çanakkale'de 17 yaşındaki lise öğrencisi Tuana Çeviker, farklı proje ve organizasyonlarla sokak hayvanlarının mama ve veteriner kontrolü gibi ihtiyaçlarını karşılıyor.

El işi ile sokak hayvanlarına bakıyor

Çanakkale'de 17 yaşındaki lise öğrencisi Tuana Çeviker, farklı proje ve organizasyonlarla sokak hayvanlarının mama ve veteriner kontrolü gibi ihtiyaçlarını karşılıyor.

17 Şubat 2018 Cumartesi 14:57
El işi ile sokak hayvanlarına bakıyor

ÇANAKKALE - Engin Ören

Çanakkale'de lise öğrencisi 17 yaşındaki Tuana Çeviker, sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için farklı proje ve organizasyonlar yapıyor.

Küçük yaşlarda astım hastalığına yakalandığını, kedi ve köpek tüylerine alerjisi olduğunu anlatan Çeviker, hayvanları çok sevdiği için hastalığına rağmen onlarla bol bol vakit geçirdiğini, zamanla rahatsızlığında gerileme yaşandığını söyledi.

Akçansa Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi, sokak hayvanlarının içinde bulunduğu zor şartların kendisini üzdüğünü belirterek, "3 yıl önce Paşa isimli bir köpek sahiplendim. Paşa'dan sonra çevremdeki hayvanları daha fazla fark etmeye başladım ve içimden onlara yardım etme isteği geldi. Bu yönde adım atmaya başladım." dedi.

İlk başlarda okul harçlıklarını biriktirip sokak hayvanlarına mama aldığını anlatan Çeviker, "Çeşitli organizasyonlarla sosyal medyadan destek topladım. Bu yıl yardım çalışmalarımın kapsamını genişletmeye başladım. Artık hayvan sahiplendirmeleri yapıyoruz ve mama için bağışlar geliyor. Yine de maddi sıkıntılarımız var." diye konuştu.

Annesi ve komşularıyla, sokak hayvanlarına nasıl destekte bulunabileceklerini düşündüklerini anlatan Çeviker, şöyle devam etti:

"Ben bunun için bir proje hazırladım. Onlar bana bu konuda çok büyük destek oldu. El örgüsü yapmaya başladık. El işine kapı süsü ile başladık. El yapımı işlerin ilgi gördüğünü fark ettik. Bunları sattık ve kazandığımız parayla sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşıladık. Bu el işlerini, bazen hayvan mamaları ile takas ediyoruz. Bazen de satarak biriktirdiğimiz paralarla mama alıyoruz ya da hayvanların tedavilerini yaptırıyoruz."

Su damacanalarından mama kapları yaptılar

Sınıf arkadaşlarının da yardımıyla patik, yelek, hırka, şapka, eldiven, şal ve kapı süsleri gibi el işi ürünler ördüklerini, bunları semt pazarlarında ve sosyal medyada satarak gelir sağladıklarını aktaran Çeviker, 5-10 litrelik su damacanalarından da mama kapları yaptıklarını söyledi.

Çeviker, "150 sokak hayvanının veterinerdeki bakım ve tedavilerini, mama ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdayız. Bunu projemiz kapsamında hazırladığımız kendi el emeği göz nuru ürünlerimizi satarak sağlıyoruz." dedi.

Son Güncelleme: 17.02.2018 14:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news