Sevgili Dostum Atilla Yayla geçen hafta yayınlanan ‘’ Demokrasi teorisi açısından Venezuela meselesi ; İki ucu pis bir değnek’’ adlı makalesinde, konuyu mümkün mertebe etraflıca değerlendirdikten sonra,  final de. Benim çok önemsediği şu uyarıları yapıyor ‘’..Gerçekten zor bir mesele; iki ucu pis bir değnek gibi. Neresinden tutsan eline pislik bulaşabilir. Maduro yönetiminin anti-demokratik icraatlarını ve ekonomiyi sosyalistleştirmesini onaylamam elbette söz konusu olamaz. Venezuela’da iktidarın ya demokratikleşmesini ya da değişmesini dilerim. Ancak, bunun demokratik ve barışçıl yollarla ve iç dinamiklerin eseri olarak vuku bulmasını tercih ve temenni ederim. İsterim ki demokratik bir seçimle ne olacaksa olsun. Demokratik bir seçim yapma imkânı kalmazsa sivil toplumun baskın ve yaygın ama barışçıl protestolarıyla durumun değişmesini yeğlerim. ABD’nin ve Batı’nın demokrasi hassasiyeti kılıfını giydirdiği doğrudan veya dolaylı müdahalesine sempati duymam. Bunun sebebi Batı’nın ciddî biçimde ikiyüzlü, hatta sahtekâr olduğunu düşünmem. Özellikle Mısır’daki darbe ve 15 Temmuz karşısındaki tavırlarını tüm çıplaklığıyla gördüğümden beridir…

Venezuela demokrasi teorisi ve pratiği için adeta bir laboratuvar görevini üstleneceğe benziyor. Umarım bu talihsiz ülkede acılar çoğalmadan ve insanlar birbirini katletmeye başlamadan olması gereken olur…’’

Şurası çok açık ki Venezuela meselesinde, daha doğru bir deyimle, Başkan Maduro ve rakibi  Parlamento başkanı Juan Guaidó’nun pozisyon ve iddialarına bakmaksızın, tarafların bu krizde oynadıkları role odaklanmadan, Venezuela’da yaşanması muhtemel olan acıları engelleyecek çözümlere angaje olmak lazım gelir. Siyasi sorumluluk sadece dostların arkasında durmakla ifa edilmiyor; en büyük siyasi sorumluluk yaşanması muhtemel acıların önüne geçmekte yatıyor.

Bir ülke ya da siyasi lider dostumuz olabilir, aramızda çok ciddi dostane ilişkiler ve tarihsel bağlarda bulunabilir; Elbette dostumuzdan yana duygular geliştirebiliriz ama dostumuz haklı bile olsa, söz konusu çelişkilerin çözümü, binlerce insanın ölümüyle sonuçlanacaksa, işte burada siyasi ahlak ve demokrat tutum, taraf olmayı değil, itfayeci olmayı gerektirir. Giderek sertleşen siyasi ilişkilerde taraf olmaktan çok arabulucu olmak çok daha makbul ve çok daha erdemli bir davranış biçimidir.

ABD,Rusya ve Çin’nin aksine, Venezuela meselesinde, Türkiye’yi taraf olmaya zorlayan çok ciddi ekonomik, kültürel ve siyasi çıkarlar da söz konusu değil. Bir önceki yazıda ABD, Rusya ve Çin’in esasen uzun zamandır meselenin bizzati içinde olduğunu söylemiştik. Her biri bir bakıma yürürlükte olan çıkarlarını korumak amacıyla, taraf olmayı siyasete haline dönüştürüyorlar. Bu bazı bakımlardan anlaşılır bir şeydir. Doğrudur demiyorum ama nispetten anlaşılır bir durum söz konusu olur.

Seçilmişlik  ve ulusal iradenin temsili meselesi, kendi başına, mutlak bir tarafgirliği izah etme potansiyelinden yoksundur. Çünkü meselenin özünde iki taraf da seçimle işbaşına gelmiş ve meşruiyetlerini sandıktan alıyor. İki taraf da ‘’sivil darbe’’ konusunda çok heveskar. Maduro, yargıyı kullanmak üzere meclisin yetkilerini deyin uygunsa budayıp, felç etti. Juan Guaido, ise askerlere göz kırpıyor.

Her iki taraf da kolayca demokrasinden uzaklaşmaya hazır. Oysa hepimiz niçin titizleniyoruz. Atmış yıllık parlamento ve seçim tecrübesi olan bu ülke de siyaset, demokrasi dışına çıkmasın, demokrasi dışındaki yol ve yöntemlere itibar etmesin. Özenimizin, titizliğimizin temel nedeni bu. Eğer taraf olacaksak, hakikatten de bu demokrasinin tarafı olmalı. Demokrasiyi bütün kurum ve gelenekleriyle savunmalıyız. Taraflara demokrasi dışına çıkmamaları konusunda telkinlerde bulunmalıyız.

Ve eğer gerçek bir dostluk ilişkisine sahip isek, işte o zaman da bu sorunun arabuluculuk rolüne talip olmayı beyan etmeliyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sponsor Bağlantı

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news