Zorunlu Stajyerlere Ödenecek Ücret Belli Oldu: 548,70 TL

Lise ve üniversite öğrencilerinin zorunlu olarak yapmaları gereken stajları bulunuyor.

Zorunlu Stajyerlere Ödenecek Ücret Belli Oldu: 548,70 TL

Lise ve üniversite öğrencilerinin zorunlu olarak yapmaları gereken stajları bulunuyor.

14 Haziran 2019 Cuma 03:38
Zorunlu Stajyerlere Ödenecek Ücret Belli Oldu: 548,70 TL

Lise ve üniversite öğrencilerinin zorunlu olarak yapmaları gereken stajları bulunuyor. Bu stajlar, iş başında öğrenme çalışmalarının bir parçası olarak görülüyor. Staj şartları kanunlarla düzenlenmiş durumda.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ’na sonradan eklenen kısımla üniversite öğrencilerinin nasıl staj yapabileceklerine dair hükümler kanuna girmiş oldu. Kanunun 18. maddesi uyarınca, 10 veya daha fazla sayıda personel çalıştıran işletmeler, personel sayısının yüzde 5 ’inden az olmamak üzere, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencilerine beceri eğitimi, mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumu öğrencilerine staj ve tamamlayıcı eğitim yaptırmakla yükümlü. 2016 yılında yapılan birlikte üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması amaçlanmış ve bu amaçla yasada değişiklik yapılmıştı. Yasaya, “Bu işletmeler mesleki ve teknik eğitim yapan yükseköğrenim kurumu öğrencilerine staj yaptırabilir” ibaresi eklenmişti.

Yasadaki ifadelerden dolayı işyerlerinin üniversite öğrencilerine zorunlu stajyer kontenjanı ayırması kendi insiyatiflerine kalmış durumda. Bu yüzden de öğrenciler için zorunlu staj yapacak işyeri bulmak epey zor, gönüllü staj için çalışacak işyeri bulmak ise neredeyse imkansız durumda.

Mevzuata göre stajyerlerin sigortaları yapılmadan ve ücretsiz olarak çalıştırılmaları yasak. Stajyerlerin iş kazası ve meslek hastalığına yönelik sigorta primlerinin ödemesini üniversiteler ve Milli Eğitim Bakanlığı karşılıyor. Öğrenci ücretsiz staj yapmak istese bile işverenler gönüllü stajyer çalıştırmaya yanaşmıyor zira bu durum suç kapsamına giriyor.

Staj yapan öğrenciler için devlet, farklı seviyelerde katkıda bulunuyor. Çalışan sayısı 20 ’nin altında olan işletmelerde stajyer ücretinin ⅔ ’ünü, daha çok çalışanı bulunan işletmelerde de stajyer ücretinin ⅓ ’ünü devlet karşılıyor. Zorunlu stajdaki öğrenciye yapılan ödemelere herhangi bir kesinti işlemi uygulanmıyor. Gönüllü stajda katkı almayan işletmeler sigortaları da kendileri ödemek durumundalar.

Zorunlu staj için belli bir büyüklükteki işletmeler kontenjan ayırmak durumunda, aksi takdirde cezai yaptırımlar ile karşılaşıyorlar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news