Damien Comolli ve Ali Koç'tan flaş açıklamalar

Fenerbahçe'nin yeni sportif direktörü Damien Comolli, başkan Ali Koç ve ikinci başkanlardan Semih Özsoy ile düzenlenen basın toplantısında resmi sözleşmenin altına imza attı.

Damien Comolli ve Ali Koç'tan flaş açıklamalar

Fenerbahçe'nin yeni sportif direktörü Damien Comolli, başkan Ali Koç ve ikinci başkanlardan Semih Özsoy ile düzenlenen basın toplantısında resmi sözleşmenin altına imza attı.

13 Haziran 2018 Çarşamba 15:53
Damien Comolli ve Ali Koç'tan flaş açıklamalar
Fenerbahçe'nin yeni sportif direktörü Damien Comolli, başkan Ali Koç ve ikinci başkanlardan Semih Özsoy ile düzenlenen basın toplantısında resmi sözleşmenin altına imza attı. Sarı-lacivertli kulüple 3 yıllık anlaşan Comolli ve başkan Ali Koç, basın toplantısında gündemdeki konularla ilgili soruları yanıtladı.

ALİ KOÇ: "UMARIM BİZİ MİNİMUM GÖRÜRSÜNÜZ"

İlk toplantımız beraber. Dolayısıyla Comolli'nin imza törenine geçmeden önce birkaç şey paylaşacağız. Umarım bizi minimum görürsünüz. İlgili arkadaşları daha fazla göreceğinizi düşünüyorum.

Spor dünyasına ve Türkiye'ye örnek olacak bir seçim süreci yaşadık. Bize göre bir demokrasi şöleni oldu. Siyasi partilerin, 1200-1300 delegeyle seçime gittiği ortamda Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 21 bin artı oyla katılımla seçmesi takdire şayan. Sandık sayısından, katılımcı sayısından, stadyumda yapılması da farklı bir durumdu. Dolayısıyla başta sayın Divan Başkanımız Vefa Küçük olmak üzere bu demokrasi şölenine, Fenerbahçe'nin bu konudaki farklılığına tüm olumlu konulara emeği geçen herkese, başta kongre üyelerimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.

3-5 dakikalık mesafeden tutun dünyanın bambaşka uçlarından gelen insanlar vardı. Ambulansla, tekerlekli sandalyeyle, çoluk çocuk farklı güzel bir gün yaşadık.

Bununla beraber, bunu da en güzel, en şeffaf şekliyle yansıtan medya mensuplarına teşekkür ediyorum. 2 gün sonra Vefa Küçük'ün önerisiyle stadyumda mazbata töreni yaptık. Bu da bir ilkti. Bu da başkan ve yönetim için onurdu, şerefti böyle bir törenle taçlandırılmak. Buraya katılan 18 bin taraftarımıza ne kadar teşekkür etsek azdı. Sanki bir şampiyonluk kutlaması edasındaydı.ALİ KOÇ: "İLK ÖNERİYİ ALDIK, BUNU ÇERÇEVELETECEĞİM"

Ne yaptık, aslında aşağı yukarı 1 hafta oldu. Çarşamba günü başladık. Başlar başlamaz personelimiz ile bir toplantı yaptık. Çalışma arkadaşlarımıza beklentilerimizi anlattık. Hep beraber huzurlu bir ortamda, mutlu bir çalışma ortamında çalışmayı istedik. Bunu isterken 2 önemli konuya değindik. İlki, eleştirmekten ve sormaktan çekinmeyin. Samimi olduğumuz müddetçe her şeye açık olduğumuzu söyledik. Dolayısıyla kendilerinden her daim proaktif ve interaktif olmalarını gerektik. İki konuda bunu istedik. Kendi sorumluluk alanlarında nasıl daha fazla katma değer katabileceklerini söylemelerini, önerilerini getirmelerini istedik. İlk öneriyi aldık, bunu çerçeveleteceğim. Diğer konuda, tüm çalışanları ilgilendiren daha mutlu bir ortam sağlamak için ne gerekiyorsa getirin dedik.

ALİ KOÇ: "İKİ AYRI ÇALIŞMA BAŞLATIK..."

Ondan sonra, finansal ve hukuki konularla ilgili birkaç şey paylaşmak istiyorum. Neyi devraldığımızı görmemiz lazım. Bunun için 2 ayrı çalışma başlattık. İkisi de hızlı ve yoğun bir şekilde devam ediyor. Burada personel de teşekkür etmek istiyorum. Onların yardımıyla daha hızlı ve daha derin gidebiliriz.

Denetim firmamız bir çalışma başlattı. 3-4 hafta sürecektir. Hukuki denetime de başladık. Tüm kurumlarda bunu başlattık. O daha hızlı olacak. 2 hafta içinde sonuçlanmasını bekliyoruz.

ALİ KOÇ: "HER TÜRLÜ HİBE OLACAK AMA..."
 
Şu an buzdağının görünen yüzü. Şu an görünen, beklentilerimizden daha kötü, biraz daha olumsuz. Yeni kaynak getireceğiz dedik. Bir tanesi sıcak para, hibe olur. Her türlü hibe olacak ama hangi şekilde olacağına karar vermedik. Karar vermek için de neyi devraldığımızın resminin netleşmesini bekliyoruz. 
 
İkincisi de sponsorluklar. Memnuniyetle söyleyebilirim ki, Fenerbahçe camiasının ileri gelenleri şimdiden, bizim dediğimiz gibi hareket geçmiş vaziyetteler. Semih Bey de olumlu bilgiler paylaşacak. 

ALİ KOÇ'TAN TRANSFER HABERLERİ İÇİN ÖZEL RİCA
 
İleriye dönük olarak manevra alanımızı belirlememiz lazım. Bizim amiral gemimiz futbol. Tam ne yapacağımızı anlamak için, FFP konusunda nasıl bir manevra alanımız olduğunu tespit etmemiz lazım. Hiçbir zaman şampiyonluk hedefimizden vazgeçmedik. Akıllı yatırımlarla, daha farklı bir seviyede yapmanın mümkün olduğunu göstereceğiz. Fenerbahçemize çok fazla ilgi var transfer konusunda. İçiniz rahat olsun. Sizden bir şey isteyeceğim. Gerçekleşmeyecek biliyorum. Transfer dönemi toto dönemi. Sayfaları doldurmak önemli biliyorum. Fakat, bazen öyle abartıyorsunuz ki beklenti artıyor. Sizler de sorumlusunuz. Haddime değil ama sizler de kanaat önderisiniz. Bu sektörü düzelteceksek hep birlikte düzelteceğiz. Bazen öyle isimler yazıyorsunuz ki acaba diyorum ki ben mi yanlış dünyada yaşıyorum. İlk transferimizi gerçekleştirdik. Öyle rakamlardan bahsediliyor ki. 2 misli rakamlardan bahsediliyor. Tam konulara hakim olursak daha gerçekçi bilgi verebiliriz. Toplum sizden besleniyor. Spor sayfaları, diğer sayfalardan önce, daha çok okunuyor. Daha iyi bir dünya için sizlerin katkısı olmadan gerçekleştirmek mümkün değildir.

ALİ KOÇ: "İKİ BAŞKAN YARDIMCIMIZ VAR..."

İki başkan yardımcımız var. Biri Semih Özsoy, diğeri Burhan Karaçam Bey. Şu an finans kuruluşlarıyla konuşuyor. Önümüzdeki haftalarda bizi borç ödemeleri bekliyor. Normal alışık yapıdan biraz daha farklı görev dağılımı. Dün bir nebze yaptık. Bugün yarın tamamen yapacağız. Pazartesi günü sizlerle paylaşıyor olacağız. Fakat, biraz daha farklı bir görev bölümü yapıyoruz. Taraftar konusunda da önem verdiğimiz için orada da değişik yaklaşımlarımız ve yapılarımız olacak. Biz yönetim kurulu olarak organizasyon yapısına ve kurumsal yönetim ilkelerine önem veren bir felsefeyle geldik. En şeffaf şekilde oturtmamız lazım. Bunun için bize birkaç gün verin.


 
SEMİH ÖZSOY: "SON BİR HAFTADA 30 BİN FORMA..."
 
Bu teveccüh karşısında gururluyuz, onurluyuz. Yükün, ağırlığın bilincindeyiz. Halledeceğiz. Birkaç kısa güzel şey söyleyeyim. Bu süreç boyunca sayın başkanımızın söylediği bir şey vardı. Çorbada herkesin tuzu olacak. Camia bizi beklemeden harekete geçti. Fenerium'un son 1 haftadaki satış artışı %89! 30 bin forma satılmış. Bence bu bir rekor. Stoklarımızı eritmek için bir 20 bin daha var. Şampiyonluk gelince daha da hızlanacaktır. Orada büyük bir teveccüh var. Kombinelere iki katı talep geldi. Akşam üstüne doğru resmi sitemizden şartlar ve satış tarihleri belirtilecek. Localarda elimizdeki mevcudun 2 katı talep var. Camiadan büyük bir katılım var bu konuda da.

SEMİH ÖZSOY: "BEŞİKTAŞ VE G.SARAY'IN DA AYNI..."
 
İki şey daha var. Taraftarlarımız soruyorlar. Birincisi, bu süreçten art niyetli insanların da faydalanmaya çalışıyorlar. Uzaktaki derneklere söylüyoruz ki, bizlerin adını kullanarak ürün geliştirip satmaya çalışıyorlar. Ne olur bunlara dikkat edelim. Bu formalarda taraftarlardan yoğun talep var. Fiyatlarda bir güzelleşme istiyor taraftarlarımız. Pahalı olduğundan serzenişte bulunmuşlar. Şu aşamada yapabileceğimiz bir şey yok. Rakiplerimiz Galatasaray ve Beşiktaş da benzer fiyatlardan çıkmışlar. Hızla üzerinde çalıştığımız taraftar forması var. Belki bir nebze işi hareketlendirebilir, hızlandırabilir. 
 
ALİ KOÇ: "KULÜPLERİN SÖZ SÖYLEME HAKKI YOK"

Fiyat konusunda üretici firma karar veriyor. Kulüplerin bu konuda söz söyleme hakkı yok. Bize göre de biraz pahalı ama kulüplerin burada bir manevra alanı yok.  Semih Bey'in sözlerine ek olarak, mağazalarımız ve online satışımız var. Call center üzerinden satış söz konusu değil. Bu çok çok önemli. Yeri gelmişken, değişik değişik çalışmalar  var. Bir tanesi münferit taraftarlarımız. Ellerinden geldiğince destek oluyorlar. Gruplar ve dernekler var. 1907 Fenerbahçeliler Derneği, 1907 forma dağıtıyor. Fenerbahçeli iş adamları var. 5 bin, 3 bin forma söylüyor, sipariş veriyorlar. Diyorlar ki, siz dağıtın. Bizim dağıtma imkanlarımız o kadar gelişmiş değil. 

ALİ KOÇ: "COMOLLI İLE BİR YILDIR ÇALIŞIYORUZ"

Umutlarımızı yeşerttikleri için teşekkür ediyorum. Potansiyeli harekete geçirince neler olacağını 1 haftada gördük. Ben Damien'a söz vermeden önce bir şeyler söylemek istiyorum. 1 senedir beraber çalışıyoruz. Biz bir futbol yapısı, felsefesi yerleştirmek istiyoruz. Ben kendisiyle yoğun çalışmaya başlamadan, bu yapıyı geliştirmek için kuvvetli bir sportif direktör hayalim vardı. Bu kültür derken, futbol stili olarak algılamayın. Bir felsefe anlamında. Bu yapının içinde ne var, oyuncu keşfetme var. Yetenek bulup yıldızlaştırma var. Futbol akademisi var. Özkaynaktan mütemadiyen bir sporcu fabrikası gibi, hem Fenerbahçemize hem futbolumuza oyuncu kazandırmak var. Futbol okullarıyla, akademi arasında bir bağ geliştirdiğin zaman bu okulların da albenisi artıyor. Böyle baktığımız zaman, Sayın Comolli'nin futbol endüstrisinde çok farklı sorumluluklarda ve görevlerde bulunduğunu, bunu en üst düzey kulüplerde yaptığını memnuniyetle söylüyorum. Bizim hayal ettiğimiz dünyanın pek çok noktasında görev almış biri.

ALİ KOÇ: "KURDUĞU AKADEMİLER HALA MEYVE VERİYOR"

İki nokta beni çok mutlu etti. İlk nokta yetenek bulup yıldızlaştırmak. İkincisi, genç yetenekler için yaptıkları ve kurduğu akademiler. Bu akademiler hala meyve veriyor. Dolayısıyla, biz ocak ayından beri seçim kampanyalarımız yaptık. Geçen sene açıkladık adaylığı ama biz olsak neler yaparız üzerine çalıştık. Kulüp ziyaretlerimiz oldu. Kulüp başkanları, sahipleri ve hocalarıyla görüştük. Ben ve arkadaşlarım hep Damien ile çalışmalar yaptık. Seçilme garantimiz yoktu bunları yaparken, çalışma garantimiz de. Vizyonumuz, hedeflerimiz tuttu. En büyük yatırımımız olan futbol dünyasında paraların nası çarçur edildiğini, kelimeleri dikkatli seçmek lazım, yanlış kişilerle yanlış işlere girildiği zaman sınırlı kaynakların nasıl çarçur edildiğini biliyoruz. Kendisinin bu konudaki hassasiyeti, onunla ilgili aldığım referanslar beni daha da cesaretlendirdi. Bütün işin başında olacağı için en tecrübeli, en iyi insanı bulmak önemliydi. İnşallah beni yanıltmazsın Damien. Sözü kendisine bırakıyorum.COMOLLI: "F.BAHÇE'DE YENİ BİR FUTBOL KÜLTÜRÜ.."

Sayın Başkanımıza sözleri için teşekkür ediyorum. Burada olmaktan ötürü mutluyum. Benim için büyük bir ayrıcalık. Futbolda çalışan herkes Fenerbahçe'nin büyüklüğünü ve ağırlığını bilir. Buraya geldiğimde bir kez daha hayran kaldım büyüklüğüne. Nasıl herkesin Fenerbahçe için omuz omuza verdiğini görmek de çok güzel.

Başkanımıza ve yönetim kurulumuza teşekkür ediyorum. Neredeyse hepsi burada. Bu kulüpten çok büyük destek gördük. Burada yeniden bir futbol kültürü inşa etmek istiyoruz. Türkiye'de daha önce görülmemiş bir futbol kültürü. Umarım başarılı oluruz.

COMOLLI: "OYUN OLARAK VE GENÇ OYUNCULARA..."

Fenerbahçe, Avrupa'da her zaman bilinen ve saygı görülen bir kulüp olmuştur. Fenerbahçe'nin oynadığı oyunla, genç oyunculara verdiği önemle büyütmek istiyoruz. Hem benim için, hem başkanım için bu çok önemli. Futbolcu alırken, sadece futbolcu olarak bakarız. Bir de bunun insani boyutu var. Futbolcuların da karakterleri vardır. Sadece, iyi insanlar, iyi futbol oynayabilir.

COMOLLI: "FENERBAHÇE'DE AMACIM..."

Burada size sorumluluklarımdan bahsederek sizi sıkmak istemiyorum. Burada en iyi performansın alınabileceği bir ortam yaratmak. Burada bir teknik direktör de olabilir, futbolcu da, çimci de. Herkesin elinden gelenin en iyisini verebileceği bir ortam yaratmak istiyoruz. Burada amacım çok üst düzey bir performans alacağımız bir çalışma ortamı yaratmak olacak. Bu bize sürekli başarı getirecek diye bir garanti vermemem. Ama ben elimizden gelenin en iyisini yapacağımızın garantisini verebilirim.COMOLLI: "ARSENAL'DE ÇALIŞTIĞIM ZAMAN..."

Soru almadan önce önemli bir şey daha eklemek istiyorum. Buradaki bütün duvarları yıkmak istiyoruz. Mental anlamda her duvar yıkılmalı bu kulüpte. İstediğimiz futbol kültürünün oluşması için bu gerekiyor. Herkes şeffaf ve işbirliği içinde olmalı. Herkesten önce taraftarımıza ihtiyacımız var. Arsenal'de çalıştığım zaman da Fenerbahçe taraftarının yarattığı atmosferi gördüm. Buradaki atmosferden çok etkilendim diyebilirim. Bu atmosferi tekrar yaratmamız gerekiyor. Birliktelik demek, tek vücut olmak demektir. Başarılı olmak için taraftarın desteği çok önemli.

"SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ YOKTUR"

Damıen Comolli: "Çok fazla gerçek olmayan, benim adıma açılmış hesap var. Bu hesaplar gerçek değil."

Ali Koç: "Semih Bey'in de, benim de sosyal medya hesabımız yoktur. Bizim ağzımızdan çıkmayan hiçbir şeye itibar etmeyin. Biz size gereken konuları en şeffaf haliyle söyleyeceğiz."

COMOLLI: "POTANSİYELİ OLAN OYUNCULAR ARIYORUZ"

Scout ve altyapıyla ilgili, kafamızda her şey çok net. Kaç kişi olacağı, bütçesinin ne olacağı çok net. Potansiyeli olan ve milli olabilecek oyuncular arıyoruz. Dünyanın her yerini aramaya çalışacağız. Sayısını şimdi söyleyemem, yıldan yıla değişebilir. 10 olur, 13 olur. Şimdi anlaştığımız scoutlar var. Nasıl daha güçlü bir şekilde scouting yapacağımıza dair çalışmamız var. İletişim içinde olduğumuz dünya çapında pekçok isim var. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor.

ALİ KOÇ: "EN BÜYÜK YATIRIM FUTBOLCULARA"

Dünyanın her ligini takip edebilirsiniz. Size uyan ülkelerden, tarzlardan, bölgelerden oyuncu arıyoruz. Bir futbolcunun kendisine nasıl baktığı, bir sakatlıktan nasıl çıktığını birebir etkileyecektir. Yapacağımız en büyük yatırım futbolcularadır. En iyi verimi nasıl alacağımız, futbolcuların ne kadar profesyonel olduklarıyla alakalıdır.

ALİ KOÇ: "ÜÇ YILDAN FAZLA İMZALAYAMIYORUZ"

Sportif direktör ve teknik direktör ile 3 yıldan fazla sözleşme imzalayamıyoruz. Çünkü, biz 3 yıllığına buradayız. Fakat, bizim kuracağımız sistem için en az 5-6 yıl lazım. Ondan sonra geri dönüş olmayacak.

COMOLLI: "SÜRE VERMEM DOĞRU OLMAZ AMA..."

Futbol akademisinin benim kontratımla alakası yok. Ben 5-10 yıl sonra o kulübün nerede olması gerektiğine odaklanırım. Bu konuları konuşurum. Kontrat süresi bu konuda önemli değil. Futbol akademisi kurmak zor değil, hızlı bir şekilde kurabilir. Süre vermem doğru olmaz ama uygulamak istediğiniz felsefeyi biliyorsunuz, iyi bir teknik ekip getirebilirsiniz akademiden sonuç almanız zor olmaz. Scouting konusunda tamamen şok oldum. Nerede diye sorduğumda, akademide bir scouting ekibi olmadığı söylendi.

Fenerbahçe bünyesinde oynayan genç ve milli oyuncular için bütün futbolcular için scouting yaptık. Resim bizim için çok net.

ALİ KOÇ: "ŞU ANKİ SİSTEM KAZANMAK İÇİN KURULMUŞ"

Bizim mevcut, resmi yaş gruplarından isimlerinden, hocalarına, sonuçlara kadar her şeyi analiz ettirdik. Yaş gruplarına göre oyunculara baktığımız, o yaş grubunda oynayan oyuncular senenin ilk 3 ayında doğanlar. Oyuncu yetiştirmek için değil kazanmak için kurulmuş bir sistem.

ALİ KOÇ'TAN KOCAMAN VE YANAL AÇIKLAMASI

Mevcut resmi çekmemiz açısından Aykut Kocaman çok yardımcı oldu. Bana sorarsanız, bu kadroyu ikinci yapmak çok büyük bir başarıdır. Çalıştığı iklim ve ortam açısından da söylüyorum. Önümüzdeki sezon için biz beklentilerimizi, o da kendi beklentilerini söyledi. Yerli hoca ile çalışacaksak Aykut Kocaman ile çalışacağız. Başka hoca olmayacak. Bodrum'da Ersun Hoca ile görüştüler haberleri çıktı. Yakından uzaktan alakası yok. Bununla beraber, hocamıza da şunu söyledik. Kendisinden bir müddet süre istedim. Cumaya kadardı. Damien'ın çalışmaları süre gerektiriyor. Biz gelecekle ilgili her türlü opsiyonumuzu, en sağlıklı, en doğru şekilde değerlendireceğiz. Kimsenin baskısı altında kalmadan, duygusallığı yer vermeden, bu konuda camiamız için en sağlıklı kararı almaya çalışıyoruz. Yakın zamanda nihai kararımızı vereceğiz. Sizlerle de anınla paylaşacağız.

COMOLLI: "KOCAMAN İLE YAPTIĞIMIZ TOPLANTI..."

Aykut Hoca ile birebir toplantı yaptık. Ben o toplantıdan çok keyif aldım. Daha önce bana söylendiği gibi çok kibar, işini çok seven, futbolcuları tarafından saygı duyulan bir insan. Aykut Kocaman'dan, her departmandan rapor alıyorum. Bu raporlar doğrultusunda kararı vereceğim ve yönetime onay için sunacağım.

COMOLLI: "TEKNİK DİREKTÖR KONUSUNA HAKİMİZ"

Teknik direktör konusuna gelince, gerek Türkiye'de gerek yurt dışında piyasaya hakimiz. Şu an hiçbir şey yapmamışız gibi duruyor ama çok şey yaptık, çok çalıştık. Yerli hoca ile çalışacaksak, kesinlikle Aykut Kocaman ile devam edeceğiz. Yabancı hocalarla ilgili de çalışmalarımız var, piyasaya tamamen hakimiz. Hangi hoca işsiz, hangi hoca takımından ayrılmak istiyor hakimiz. Futbolda her zaman her şeyi kontrol edemezsiniz. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız.

COMOLLI: "FERNANDAO'YU SATTIK ÇÜNKÜ..."

Fernandao'yu bir hoca adayımız istediği için satmadık. Finansal açıdan kulüp adına doğru olduğu için sattık. Oyuncunun kontratını da göz önünde bulundurduk. Aykut Kocaman'a da bilgi verdik. Kimseden onay almadık. Kulüp için en iyisi olduğu için kabul ettik.

ALİ KOÇ: "FERNANDAO EKONOMİK KARAR"

Beklenmeden gelen bir teklifti. Kendisine geldi, Damien'a geldi. Süreli bir teklifti bu. Hocayla paylaştık, Semih Bey ile konuştuk. Artısına eksisine baktık. 32 yaşında bir oyuncu, kontratı seneye bitiyor. 6 ay sonra boşa çıkacak. En doğru kararın bu olduğunu, futboldan ziyade ekonomik bir karar olduğunu düşünüyorum. Şundan emin olabilirsiniz; anlık, günlük, o günkü modumuza göre konuşmuyoruz. Pek çok değişkeni için koyuyoruz, milkshake yapar gibi. İnşallah, sonunda da en doğru kararları alabiliriz kulüp için.

ALİ KOÇ: "FERNANDAO'YU 3 MİLYON DOLARA SATTIK"

Biz ne dedik. Her seçim kampanyamda dedik, şeffaf olacağız dedik. Zorunluluk olmadığı için şu ana kadar açıklamadık. Şimdi soruldu, söylüyorum. Fernandao'yu 3 milyon dolara sattık. Eski kulübüne yüzde 20'si gider gibi bir madde vardı, onu bertaraf ederek yaptık bu transferi.

ALİ KOÇ: "ÜCRETLERİ İNDİRMEK İSTİYORUZ, GENÇLERLE..."

Genç futbolcularla yarışamaz kalıbından çıkmamız lazım. Şampiyonlar Ligi finalinde 18-19 yaşında çocuklar oynuyor. Niye biz en yaşlı lig olalım. Biz yapmak istediklerimizi kademe kademe yapacağız. sadece yaş ortalaması değil, ücretleri de indirmek istiyoruz. Bizim hayalimiz, bu seneden gelecek seneye olmayacak. Faz faz olacak. Önceliğimiz, elimizdeki futbolcu envanteriyle şampiyon olmak.

COMOLLI: "YAŞ ORTALAMASI DEĞİŞMELİ"

Yaş konusunda haklısınız. Türkiye ve Kıbrıs, en yaşlı ligler. Fenerbahçe açısından söylemiyorum, bu kesinlikle değil. Hem Milli Takım, hem lig için yaş ortalaması değişmeli. Benim şahsi görüşüm, bu değişmeli. Herkesin farklı fikirleri olabilir.

COMOLLI: "KONTRATI BİTENLERLE KONUŞACAĞIZ"

Finansal şartlar beklediğimizden kötü. Fakat, çalışmaya devam edeceğiz. FFP bizim için bir bahane olmayacak. Biz Fenerbahçe'yiz. Ben yaratıcı bir kadro, teknik direktör isterim. Farkı bu şekilde yaratabiliriz. Fenerbahçe'nin büyüklüğünü kesinlikle biliyoruz. Kontratı biten ve bitecek olan oyuncular var. Bu futbolcularla konuşuyor olacağız. Futbol iyi bir denge yaratma oyunudur. Duruma hakimiz. Ligi en iyi ofansif istatistiklere sahip ikinci bir takım olarak bitirdi Fenerbahçe.

COMOLLI: "FENERBAHÇE'DE KULÜP İÇİ İLETİŞİM..."

Kulüp içi iletişim benim için sürpriz oldu. Altyapı tesislerine gittiğimde, oradaki personelin A takımla ilişkileri olmadığını gördüm. Rezerv takımın, U21 mi takımının A takımla ilişkileri yoktu. Size çok fazla şey sayabilirim. İnsan kaynaklarıyla, finans ile hukuk ile, kendi alanımdan bahsetmek gerekirse kulüp içi iletişim beni çok şaşırttı. Başarılı olmak istiyorsanız, daha iyi bir iletişim kurmalısınız.

COMOLLI: "DÜNYA KUPASI'NDA OYUNCU İZLEMEM..."

"Fransa yarı finale veya finale çıkarsa Dünya Kupası'na giderim. Kendi ülkem olduğu için. Ancak, maç izlemek için kupaya gitmem. Kupada oynayacak oyuncuların yüzde 99'unu tanıyorum. Turnuvalar sırasında oyuncuyla anlaşmak büyük bir hatadır. Ruhları, performansları, davranışları farklı olabiliyor. Biz hiçbir futbolcu ile Dünya Kupası performansı nedeniyle anlaşmayız. Ancak, Dünya Kupası öncesinde beğendiysek bu oyuncuyla anlaşma yaparız."

ALİ KOÇ: "COMOLLI İLE ANLAŞMAMIZIN NEDENİ..."

Altyapıyı, kültürü, felsefesi için Comolli ile anlaştık. Futbolda ticari ayak ve sportif ayak var. Ticari ayak güçlü oldukça başarı geliyor, başarı geldikçe ticari ayak güçleniyor. Biz ticari ayakla, Comolli sportif alanla ilgilenecek.

COMOLLI: "7-8 AĞUSTOS'TAN ÖNCE TRANSFERLER..."

Kesinlikle transferlerimizi, 7-8 Ağustos'tan önce bitirmek istiyoruz. Kafamdaki tarih bu. Şampiyonlar Ligi'ne katılımın Fenerbahçe için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Transferlerin yüzde 80, 90, hatta 100'ünün Şampiyonlar Ligi eleme maçlarından önce yapılmasını istiyorum. Son dakika transferlerinden nefret ediyorum. Başarılı transferler de yaptım, başarısız son dakika transferler de. Şampiyonlar Ligi'ne kalırsak transferde para saçmayacağız, aynı disiplinle devam edeceğiz. Kafamızdaki planın dışına çıkmayacağız. Bu işin anahtarı her zaman disiplindir. Mali disiplin olduğu müddetçe de başarı gelir.

ALİ KOÇ: "KİRALAMA MODELİ ÖNCELİKLERİMİZDEN"

Kiralama modeli, önceliklerimizden biri. O süreç biraz uzayabiliyor. Sizin merak ettiğiniz, benim panik transfer dediğim şeyi yapmayacağız. Geçen sezon Vardar'a olduğu gibi. Burada sırtınız duvarda anlaşma yapıyorsunuz. Hep aleyhte oluyor. O şekilde transferler hiç felsefemize uygun değil. Bunu yapmayacağımızı taahhüt ederim.

COMOLLI: "TÜRKÇE BİLMEDİĞİM İÇİN BASINI..."

Tabii ki Türkçe bilmediğim için Türk basınını takip etmiyorum. Türk basınında konuşulan şeyler bana geliyor. Görüştüğümüz çok fazla isim var. Spekülasyonları durdurmak hiçbir zaman mümkün olmaz. Her şeyden önce Aykut Kocaman'ın devam eden bir kontratı var. Burada isimleri söylersem her şey çok karışır.

ALİ KOÇ'TAN BARCELONA SORUSUNA CEVAP

Tüm imkanlarımızı, ilişkilerimizi kullanmak zorundayız. Avrupalılar da dostluk bir yere kadar. Dostluk başka şey, ticaret başka şey. Önemli olan o eşikte durmaktır. Bizim vizyonumuzu, Damien'ı tanıma anlama fırsatınız olmuştur. En doğru şekilde sizi bilgilendirmeye çalıştık. Bu güzel başlangıcın sonu güzel olsun inşallah. Herkesin bayramını kutluyorum. Nice bayramlara inşallah.

Kaynak : Sporx

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news