Türkiye yerel seçimin arifesinde, her parti kendi zaviyesinden seçime yönelik söylem belirliyor. Terör örgütü ile bağlantısı olduğu iddia edilen HDP ile dokuları hiçbir şekilde uyuşmayacak İyi Parti ve CHP arasında gizli bir ittifak olduğu iddiaları var. Bu iddialar, AK Parti ve MHP arasındaki ittifak tarafından “bekâ sorunu” olarak değerlendiriliyor ve seçim söylemi bunun üzerine bina ediliyor.

Türkiye, yakın zamanda, 15 Temmuz sürecinde cidden bir bekâ sorunu tehdidi yaşadı halen o sürecin yaralarını sarmaya çalışıyor ancak şahsi kanaatim bu yerel seçimde bir bekâ sorunu olmadığı yönünde genel seçim olsa bu söylemi anlayabilirim ancak yerel seçim için böyle bir şey çok makul bir iddia gibi değil.

Her ülkenin bekâ sorunu olabilir ama bunun hangi koşullarda olacağı daha makul şekilde izah edilmelidir.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; devlet içinde devlemiş gibi davranan, seçilmediği ve atandığı halde devlet adına kimseye sormadan karar alan bir grubun, seçilmiş bir parti içinde insanları hukuku istismar ederek, hukuk yoluyla susturmaya çalıştığında ona engel olacak kimselerin çıkmadığı zaman.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; bir ülkede muhalif medya olmadığı zaman, 16 yıldır sanki CHP iktidarmış gibi her gün CHP eleştirilip, AK Parti’ye hakkı ve sabrı 16 yılda bir kez söyleyecek cesareti olmayanların medyayı doldurduğunda bunları hizaya sokacak bir anlayışın ortaya çıkmadığı zaman.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; Müslümanların yaşadığı bir coğrafyada bir Müslüman “Atatürk İlah değildir” dediği için ifade vermek zorunda kaldığı ve bu yanlış düzeltilmediği zaman.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; bir belediye başkanı adayının hiçbir mesnedi olmadığı halde “Hayvanlara işkence edenler genellikle dindar âilelerin çocuklarıdır” dediği, bu nefretin devam ettiği, tedavi edilmediği zaman.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; yerleşmiş ve sarsılmaz ideal bir sistemimiz olmadığı, önüne gelenin sistemi kendi lehine döndürdüğü ve buna itiraz çıkmadığı zaman.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; değerli savcı ve hakimlerimiz sosyal medya tepkileri ile karar almak zorunda kaldığında bundan kimseler rahatsız olmadığı zaman.

Bekâ sorunumuz, akıllı insanlarımız adını sanını bilmediğimiz troller tarafından iftira ile linç edildiğinde, akıllılar delilere yedirildiğinde ve bu önlenmediğinde aksine teşvik edildiğinde olur.

Bekâ  sorunumuz, en önemli değerlerimiz siyasi çıkar için feda edildiğinde buna hakkaniyetle itiraz edilmediğinde olur.

Bekâ sorunu, “Erdoğan gitsin de gerekirse ülke yıkılsın” diyebilecek kadar aklını yitirmişlerin makul çizgiye gelmesi için uğraşılmadığı zaman oluşur.

Bekâ sorunu, AK Parti içinde partiye ve ülkeye zarar veren bir grup var, bu grup tüm kazanımları kaybettirmek için uğraşıyor dendiğinde, o grubun gücünü görüp, o güçten nemalanmak için o gruba yamananların belediye başkan adayı olarak gösterildiği zaman ve bu siyasi ahlâk sorunu kanıksandığı zaman oluşur.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; tüm ömrü boyunca bu ülke için çalışıp didinen, şahsi ikbalini düşünmeyen, davası ve ilkesi olan samimi insanlar hakkı söylediği için onlara “hain” denildiği zaman.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; ekonomik krizlere karşı sebze meyve güzellemesinden daha etkili çözümler bulunmayıp, halkı tatmin edecek kişilerin doğru açıklamalar yapamadığı zaman.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; yolsuzluğu, adaletsizliği ortaya çıkaran kişiler görevden atıldığı ve kimsenin bunun haberini yapamadığı zaman.

Bekâ sorunumuz siyasi partilerin reklam filmleri yayından kaldırılırsa olur.

Bekâ sorunumuz, gencecik bir kızın acılı ölümü karşısında onun mahremine dair çirkin ifadelerin mahkeme salonlarında konuşulursa olur.

Bekâ sorunumuz, en ufak işinde bile dayısını, komşusunu, amcasını arayarak işini gördürmeye çalışmış vatandaşların bir ülkedeki sayısının fazlaca artmasıyla oluşur.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; insanları yaşatmak için kendine doktorluk mesleğini seçen kişilerin şiddet görme oranları çok arttığında, liselerde akran şiddeti oranları çok yükseldiğinde oluşur.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; günler geceler boyu çalışıp, geçmek zorunda oldukları sınavları geçen, yüksek puan alan kişilerin bir mülakat ile elendiği, daha düşük puan alanların bir telefon ile atandığı, üniversitelerdeki akademik kadrolar dalkavuk, yabancı dili bile olmayan, öğretici olacak kapasitesi olmayan vasıfsızlar göreve getirilince olur.

Ne zaman bekâ sorunumuz olur biliyor musunuz; bir ülkenin vatandaşları o ülkenin gölüne, ağacına, denizine kıydığı, kaçak kat çıkıp şehrin çehresini bozduğu, her şeyi devletten beklediği, kendisi de bir işin ucundan tutmadığı zaman olur.

Bahsettiklerimden anlaşıldığı üzere bir bekâ sorunumuz var gibi görünüyor ancak bu bekâ sorunu siyasi partilerin varlığına, yerel seçimlere, kişilerin varlığına bağlı bir bekâ sorunu değil, iktidardan muhalefete, vatandaştan medyaya, patronlardan işçilere kadar geniş bir çerçevede hepimizin olumsuz etkisinin olduğu bir bekâ sorunu… Bu ülkeyi biiznillah dışarıdan gelen bir saldırı, dış güç, FETÖ gibi örgütler engelleyemez bize bir zarar gelirse, bekâmız konusunda bir tehdit yaşarsak bunu ancak kendi hatalarımızı telafi etmediğimiz zaman oluştururuz, bekâ sorununa bir de bu açıdan bakın derim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burhan ÇABUKOĞLU 2019-02-09 21:14:58

sayin cemi̇le hanim bu güzel i̇çten olan yaziniz i̇çi̇n si̇zi̇ tebri̇k edi̇yorum.noktasina kadar katiliyorum

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news