Bıyıklı: İstiklal mücadelemiz devam ediyor

Türkiye Yazarlar İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. Yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Bıyıklı: İstiklal mücadelemiz devam ediyor

Türkiye Yazarlar İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. Yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

12 Mart 2019 Salı 22:26
Bıyıklı: İstiklal mücadelemiz devam ediyor
Reklam : Tasarımcıların Buluşma Noktası "868 Boutique" Detaylar için tıklayınız!

İstiklal mücadelesinin şartlarının her dönemde şekil değiştirerek devam ettiğini belirten Bıyıklı, her zamankinden daha çok Mehmed Âkif'i anlamaya ihtiyacımız olduğunu belirterek şöyle konuştu:

İçinden çıktığı milleti için ömrünü feda eden, sadece varından değil yoğundan da seçen asil adamlar hem sayılmış ve sevilmiş hem de aziz isimleri her dönem baş tacı edilmiştir. İşte o isimlerden birisi de merhum Mehmed Âkif Ersoy’dur. Sistem susturmaya çalışmış, o susmamış; yönetenler batıla kaymış, o hakta direnmiştir. Böylece yanlışına yanlış dediği sistem tarafından en ağır şekilde bedelini ödediği haksızlıklara maruz kalmıştır. Fakat inandığı davadan dönmemiş, baskılardan yılmamıştır. Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek diyerek ömrünü tamamlamış, istikametten asla ayrılmamıştır. İşte gerçek yiğitlik budur. Bir şair düşünün ki düşmanları bile şiirlerine dil uzatmışlar ama şahsiyetine karşı tek kelime edememişlerdir. Karakter abidesi olduğunu dostları da düşmanları da kabul etmiştir.

Âkif kabına sığmamış ama milletinin kalbine sığmıştır. Cenazesinin resmî yetkililer tarafından sessiz sedasız defnedilme çabasına karşı bir anda milyonların haberdar olarak cenazeye akın etmesi, usta bir yönetmenin beyaz perdeye taşıyarak ölümsüzleştirmesi gereken muhteşem bir sahnedir. 

Kendisi “Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir” dese de milletin evlatları iyi bilmişler, iyi görmüşler ve iyi sarılmışlardır. Bugün hiçbir faniye nasip olmayacak kudrette bir sevgiye mazhar olmuş nadir şairlerden birisidir. Anadolu’da besmeleyle açılan lokantada, gençlerin çalıştığı tekstil atölyelerinde, mahalle aralarındaki kıraathanelerde, kütüphanelerde, vakıflarda, derneklerde, evlerde, meclislerde hep onun fotoğrafı vardır. Resmî bir zorlamayla değil yürekten bir bağlanmayla halkımız millî şairine sahip çıkmaktadır. Bu sahiplenmenin en önemli sebebi “İstiklal Marşı”dır.

Mesele sadece şair olması değildir elbet. Çünkü şiir tekniği bakımından başarılı sayılabilecek nice şair vardır ama halkımız onları sevmekte bu kadar cömert olmamıştır. Âkif, yalnızca güzel söz söylemekle yetinmemiş, hayatını da güzel yaşamıştır. Halkının inancını haykırmış, halkın adamı olmuştur. Paraya, şana, şöhrete tamah etmemiş, kendisiyle halkın arasına duvarlar örecek iktidar alanlarından uzak durmuştur.

 

Usta şair memleket sınırları içinde değil ümmetin bütün coğrafyalarındaki acıları içinde duymuş, feryadını haykırmıştır. Ümmetin bir olması, diri olması, parçalanıp bölünmemesi, emperyalistlerin kölesi olmaması için son nefesine kadar âdeta çırpınmıştır. Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Afrika’dan Ortadoğu ve Hint alt kıtasına kadar uzanan o büyük coğrafyadaki Müslümanlara “bir olun, birlik olun” çağrısı yapmış, “İslam bayrağı etrafında toparlanın” demiştir. Ne yazık ki bugün Âkif’in işaret ettiği hususlarda lakayt davranan İslam milleti paramparça bir hâlde, emperyalistlerin oyuncağı olmuş durumdadır.  Bu sebeple Âkif dünde kalan bir şair değil yazdıklarıyla da bugünün Müslümanlarına da seslenmeye devam eden bir mütefekkirdir. Safahat’ından hangi bölümü açsanız günümüz meselelerini de bütün açıklığıyla anlattığına şahit olursunuz. Bize düşen dün olduğu gibi bugün de Âkif’i iyi okumak ve okutmaktır. Milletinin sadece sesi değil milletinin kendisi olan Âkif gibi kahramanlar anacak yüzyılda bir gelir. Bu gibi büyük sanatkârlar ve büyük ruhlar toplumlarını yüzlerce yıl besler doyurmaya doldurmaya devam eder. İşte Âkif de diğer soylu şahsiyetler gibi milletimize yön vermeye yol açmaya devam etmektedir. Ufuk açıcılık vazifesini vefatından sonra da eserleriyle sürdürmektedir.

“12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü”nün yıldönümü vesilesiyle İstiklal Şairimiz Mehmed Âkif Ersoy'u, yazdığı marşın manasını gönlümüzde gürül gürül hissederek rahmet ve özlemle anıyoruz.

 

Son Güncelleme: 12.03.2019 22:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Emlak Fiyatları
İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news