İnsanın kendini müstağni görmesi, kendisini rızkın sahibi görmesi, kibri, garibin rızkını kesmesi, Allah’ın insan için yarattığı rızka kendi adına, o rızkın sahibiymiş gibi el koymasından daha büyük küfür olmasa gerek…

Amerika göçmenler ülkesi, ne yerli, ne Eskimo, ne Kızılderili, ne siyahiye rahat vermemiş bir “göçmenler” ülkesi… “ Özgür Amerikan vatandaşlığını” kazıyınca altından sadece “beyazlar” için özgürlük, yerliler siyahiler için baskı ve ırkçılık çıkıyor. “Amerikan Rüyası” denilen ezberin foyası Malkomların, Luther Kinglerin yaşadıkları sonrası çizilmişti ama Trump’la tam olarak boyalar döküldü, yabancı düşmanlığı en bariz şekilde görüldü…

ABD bir ticaret devleti, bu yeni bir şey değil ancak Trump kadar karaborsacı bir tüccara, ekonomiyi bahane edip ırkçılığı meşrulaştıran bir başkana uzun zamandır rastlanmamıştı. Trump, ekonomiyi bahane ederek Meksikalıları ülkelerine gönderiyor ancak bu normal bir süreç şeklinde ilerlemiyor. Toplama kamplarına götürür gibi insanları sınırlara hapsediyor, aileleri tutuklu beklettikten sonra geri gönderiyor. Ailelerin çocukları ise ABD’de “toplama kampı” sürecinden sonra bırakılıyor. Şuan âileler mahvolmuş durumda, çocuklarına ulaşmaya çalışıyorlar ama ulaşamıyorlar…

Çok uzağa gitmeden önce biraz da kendimize bakmamız lazım. Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan, ilk belediye başkanlığı icraatı olarak Suriyelilere yapılan yardımı kesmiş. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü derler ya öyle bir şey… Bu ülkenin tarihinde, CHP döneminde bile bir tas çorbaya muhtaç olan garibin rızkını kesmek diye bir şey olmamıştır, olamaz… Gürcüsünü, Lazını, Çerkesini, Arnavutunu cümle göçmenini bağrında doyuran bu ülkeye bir belediye başkanının ırkçı yaklaşımı bu lekeyi süremez.

Meksikalının rızkını da, Suriyelinin rızkını da, Trump’ın rızkını da, Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın rızkını veren Allah’tır. Siz kim oluyorsunuz da, Allah’ın her bir kulu için yeryüzünde yarattığı rızkı, o insanların önünden alıyorsunuz? Size bu yetkiyi kim veriyor?

Bir yönetici, bir başkan ülkesinden, şehrinden vatandaşından sorumludur, onların rızkından da güvenliğinden de sorumludur. Sığınmacılar, göçmenler, mülteciler ile yaşamak da kolay değil, elbette zor, zorlanıyoruz… Amenna… ama vatandaşını düşünmenin yolu ırkçı dürtüler ile garibanın rızkını kesmek değildir, tasarrufta bulunulacak binlerce alan varken tutup garibanın rızkından keserek tasarrufta bulunamazsınız. Üstelik tasarrufta bulunduğunuz şeylerin hiçbirisi size ait değilken bunu yapamazsınız.

Trump’ın göreve başlarken el basarak yemin ettiği İncil, Luka 12’de “Mallarınızı satın ve sadaka verin. Kendinize eskimeyen keseler yapın, göklerde hiç tükenmeyen bir hazine biriktirin orada hazinenize ne hırsız yaklaşabilir ne de güve zarar verebilir. diyor.

Özcan’ın göreve başlarken el basarak yemin ettiği Kur’an-ı Kerim Hadîd Sûresi, 18. Âyette “Şüphesiz sadaka veren erkeklere ve sadaka veren kadınlara ve Allah'a güzel bir ödünç verenlere, verdikleri kat kat artırılır ve onlara şerefli bir mükafat vardır.” diyor.

Sahi, el bastığınız âyetler böyle diyorken, Allah’ın kendileri için yarattığı rızkı, garibin, muhacirin elinden almak sizin ne haddinize? Kimin rızkını kimden esirgiyorsunuz?

“Yasin Suresi, 47. ayet: Ve onlara: "Size Allah'ın rızık olarak verdiklerinden infak edin" denildiği zaman, o inkar edenler iman edenlere dediler ki: "Allah'ın, eğer dilemiş olsaydı yedireceği kimseyi biz mi yedirecek mişiz? Gerçekten siz, apaçık bir şaşkınlık içindesiniz."

Zariyat Suresi, 58. ayet: Hiç şüphesiz, rızık veren O, metin kuvvet sahibi olan Allah'tır.”

İşittik ve itaat ettik, işitin ve itaat edin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sponsor Bağlantı

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news