Sefer görev emri: Zorunlu askerlikten sonra savaş durumunda tekrar askere çağrılmak

.

Sefer görev emri: Zorunlu askerlikten sonra savaş durumunda tekrar askere çağrılmak

.

25 Şubat 2018 Pazar 12:09
Sefer görev emri: Zorunlu askerlikten sonra savaş durumunda tekrar askere çağrılmak
AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Eğitimli kadrolarımızı Afrin'e gönderiyoruz, sefer görev emri olanlar hazır olsun'' açıklamasının ardından e-devlet sitesi çöktü. 

Milli Savunma Bakanlığı sitesine girenler personel görev emri sorgulaması yaptığında ''Sistemde yaşanan teknik aksaklık sebebiyle işleminiz tamamlanamadı'' diyen hata yazısıyla karşılaştı.

Erdoğan'ın Afrin için sefer görev emri açıklamasının ardından e-devlet sitesi çöktü, Milli Savunma Bakanlığı sitesine girenler personel görev emri sorgulaması yaptığında 'teknik aksaklık' yazısıyla karşılaştı.

SEFER GÖREV EMRİ NEDİR?

Sefer görev emri, zorunlu askerlik yapan erkeklerin, sonradan bir savaş veya seferberlik durumunda askere çağırılması anlamına geliyor.

NASIL SORGULANIR?

Sefer görev emirleri e-devletteki bu bağlantıdan sorgulanabiliyor: https://www.turkiye.gov.tr/personel-sefer-gorev-emri-sorgulama

ORADA YAZAN ASKERİ BİRLİĞE TESLİM OLMALARI GEREKİYOR

Sefer görev emri olanların seferberlik durumunda orada yazan askeri birliğe teslim olması gerekiyor. Çağrıya uymayanlar yakalanıp birliklere teslim ediliyor.

ÇAĞRIYA UYMAYANLAR KOLLUK KUVVETLERİNE BİLDİRİLİYOR

BBC Türkçe'nin haberine göre Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü'nde "Muhtarlar, çağrıya uymayanların durumlarını yakından izlemekle görevlidir. Muhtarlık bölgesinde bulundukları halde çağrıya uymadığı anlaşılanlar, kolluk kuvvetlerine bildirilir" deniliyor.

İKİ AY ERTELEME İÇİN GEREKEN ŞART

Çağrılan kişinin çalıştığı şirket seferberlik ve savaş planlamasında görev verilen özel kurum ve kuruluşlardan biriyse ve o kişinin yaptığı iş kritik öneme sahipse, çağrı iki aylığına ertelenebiliyor. Fakat iki ay sonra kişinin teslim olması gerekiyor. 

Diğer işyerlerinde çalışanların ise böyle bir imkanı bulunmuyor.

YURTDIŞINDA YAŞAYANLAR VE ÇİFTE VATANDAŞLARA ÖZEL MUAMELE

Yurtdışında yaşayıp sefer görev emri alanlar, konsolosluklara oturma izni ibraz ederek emre uymama hakkına sahip. Çifte vatandaşlara ise sefer görev emri verilmiyor.

41 YAŞINA DEK KAPSIYOR

Sefer görev emri 41 yaşına kadar olan erkeklere verilebiliyor.

Kaynak : Sputnik Türkiye

Son Güncelleme: 25.02.2018 12:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news