Özel Sektör Gönüllüler Derneği"nin “Gönülden Ödüller”i dağıtıldı

Şirketler için kurumsal gönüllük projeleri geliştiren Özel Sektör Gönüllüler Derneği (ÖSGD) 15’nci yaşını Gönülden Ödüller Töreni ile kutladı

Özel Sektör Gönüllüler Derneği"nin “Gönülden Ödüller”i dağıtıldı

Şirketler için kurumsal gönüllük projeleri geliştiren Özel Sektör Gönüllüler Derneği (ÖSGD) 15’nci yaşını Gönülden Ödüller Töreni ile kutladı

18 Mayıs 2018 Cuma 16:33
Özel Sektör Gönüllüler Derneği
Şirketler için kurumsal gönüllük projeleri geliştiren Özel Sektör Gönüllüler Derneği (ÖSGD) 15’nci yaşını Gönülden Ödüller Töreni ile kutladı.
Törende “En Başarılı Gönüllülük Programı” kategorisinde büyük ödül Coca Cola İçecek Gönüllülük Programı’na verildi. Kredi Kayıt Bürosu Sesli Soru Bankası projesiyle “En Başarılı Gönüllük Projesi”, Defacto Biz de Ailedeniz Projesi ile “En Yaratıcı Gönüllülük Projesi” ödülü aldılar. Türk Tuborg %100 Gönüllüyüz Programı ile “Gönüllülük Programı Teşvik Ödülü” aldılar.
ÖSGD, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gönüllülükle ilişkisi, ilham veren gönüllüler, Kurumsal Gönüllük Araştırması verileri ve 15 yıl boyunca bugüne kadar görev yapmış yönetim kurulu başkanları buluşmasından oluşan program, 2017 yılı Gönülden Ödülleri’nin dağıtıldığı törenle tamamlandı.
Programın açış konuşmasını yapan Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Semra Akman, üye şirketlerin özel sektörde yetişmiş insan kaynağının toplumsal sorunların çözümü için harcadıkları zamanla önemli etki yarattığını belirterek şunları söyledi:
“Gönüllülüğün paha biçilmez bir emek olduğunu ve şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz çok farklı etkiler yaratan projelerimizin daha da fazlasını yapabileceğimizi düşünüyorum. Gönüllülük hem projelerde çalışan kişilere hem de topluma çok farklı katkılar sağlıyor.
“Bugün burada bulunan liderlerden rol model olmalarını, gönüllü çalışmalarını görünür kılmalarını; çalıştıkları şirketlerin ekosisteminde bulunan diğer kurumlara ÖSGD’nin anlatılmasını ve kurumsal gönüllülüğün İstanbul’dan Anadolu’daki şirketlere da yayılması için destek vermelerini ve nihayet iyi uygulamalarını cömertçe paylaşmalarını bekliyoruz. Çünkü gönüllülüğün etkisi anlattıkça artıyor ve yayılıyor”.
BM Gönüllüleri Bağımsız Devlet Topluluğu ve Güneydoğu Avrupa Bölge Temsilcisi Dmitri Frischin de, Türkiye’de ÖSGD gibi bir derneğin 15 yıldır çalışmasından duyduğu memnuniyeti belirterek şöyle devam etti:
“BM tarafından geliştirilen 17 sürdürülebilir kalkınma hedefinin mottosu “Kimseyi Arkada Bırakma”dır. Konu gönüllülük olduğunda özel sektör de aynı mottoyla hareket ediyor.
“1970 yılında kurulan Birleşmiş Milletler Gönüllüleri farklı yerlerde kalkınma ve gelişme için gönüllüleri ve gönüllüğü destekliyor. Online kurumsal gönüllülük fırsatlarına da değinmek isterim. BM gönüllüsü olduğunuzda Türkiye’den Afrika’dan, Asya’dan, Avrupa’dan, Çin’den, kısaca her yerden gönüllülerle tanışabilir ya da birilerine ulaşabilirsiniz.”
Programın daha sonraki bölümünde gazeteci Özlem Gürses’in yönetiminde ilham verici işler yapan gönüllüler dinlendi. Bu bölümde General Mobile ‘dan Dilek Mete, PepsiCo’dan Alper Girgin, IBM Türk’den Pelin Tayanç, Boyner Grup’tan Mücahit Kalay ve Sabancı’dan İrem Yılmaz kendi hikayelerini anlattılar.
Era Araştırma tarafından sürdürülen Kurumsal Gönüllülük Araştırması’nın ilk bulguları şirketin yöneticisi Elvan Oktar tarafından paylaşıldı. Araştırma sonuçlarına göre, kurumların İK yöneticileri ve çalışanları çalıştıkları şirketlerde gerçekleştirilen gönüllülük programlarına ya da projelerine katılmaktan çok memnunlar ve bu katılımın hayatlarına anlam kattığını düşünüyorlarken aynı zamanda bu çalışmaların kurum itibarına olumlu etki yaptığına inanıyorlar.
Şirketlerin kurumsal gönüllülüğe gelecekte daha fazla yer ayıracağı bulgusunun ortaya çıktığı araştırmanın en ilginç sonuçlarından biri de iş hayatına atılmaya hazırlanan Y kuşağının, gönüllülük kavramı ve projelerine katılma konusunda büyüklerinden çok daha duyarlı olduklarını gösteriyor.
“En Başarılı Gönüllülük Programı” kategorisinde büyük ödül Coca-Cola İçecek Gönüllülük Programı’na verildi. Kredi Kayıt Bürosu Sesli Soru Bankası projesiyle “En Başarılı Gönüllük Projesi”, Defacto Biz de Ailedeniz Projesi ile “En Yaratıcı Gönüllülük Projesi” ödülü aldılar. Türk Tuborg %100 Gönüllüyüz programı ile “Gönüllülük Programı Teşvik Ödülü” kazandı.
Gönülden Ödüller 2016 Seçici Kurul Üyeleri:
Pınar Ilgaz – ARGE Danışmanlık Kurucu Ortak – ÖSGD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Özlem Gürses – Gazeteci
Yasemin Salih – Dünya Gazetesi – Gazeteci
Zülal Öztürk Kaya – Zorlu Holding - İnsan Kaynakları Müdürü
Faik Uyanık – UNDP Türkiye - İletişim Koordinatörü
Betül Selcen Özer – Tohum Otizm Vakfı - Genel Müdürü
İrem Yılmaz - Sabancı Holding Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri ve Sabancı Gönüllüleri Programı Koordinatörü
11. Gönülden Ödülleri:
11Gönülden Ödüller En Başarılı Gönüllülük Programı: Coca-Cola İçecek Gönüllülük Programı
11.Gönülden Ödüller En Başarılı Gönüllülük Projesi: Kredi Kayıt Bürosu - Sesli Soru Bankası
11.Gönülden Ödüller En Yaratıcı Gönüllülük Projesi: DeFacto  - Biz de Ailedeniz Projesi
11.Gönülden Ödüller Gönüllülük Programı Teşvik Ödülü: Türk Tuborg – %100 Gönüllüyüz
(Fotoğraflı)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news