'FETÖ radikal terörün beta versiyonudur'

İçişleri Bakan Yardımcısı İnce, "Tıpkı PKK gibi Avrupa'nın hala yeterince önemsemediği veya tehlikesini kavrayamadığı FETÖ'yle de mücadele halindeyiz. FETÖ klasik terör örgütlerinden çok farklı bir yapıdır, radikal terörün beta versiyonudur." dedi.

'FETÖ radikal terörün beta versiyonudur'

İçişleri Bakan Yardımcısı İnce, "Tıpkı PKK gibi Avrupa'nın hala yeterince önemsemediği veya tehlikesini kavrayamadığı FETÖ'yle de mücadele halindeyiz. FETÖ klasik terör örgütlerinden çok farklı bir yapıdır, radikal terörün beta versiyonudur." dedi.

06 Aralık 2018 Perşembe 12:47
'FETÖ radikal terörün beta versiyonudur'

İSTANBUL

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Bölgesel İş Birliği Konseyi (RCC) tarafından Şişli'de bir otelde düzenlenen "Üçüncü Bölgesel Koordinasyon Konferansı"nın açılışında, 21. yüzyılın büyük bir çatışma dönemi olarak başladığını belirterek, insanlığın bütün medeniyet biriminin 21. yüzyılın güvenlik iklimi tarafından teker teker test edildiğini anlattı.

Artık orduların savaşmadığını, terör örgütleriyle yürütülen bir çatışma döneminin yaşandığını ifade eden İnce, "Orta Doğu'daki güvensizlik ortamı ve küresel ekonomik dengesizlikler kitlesel göçü tetikliyor böylece yaşama hakkı anlayışımız test ediliyor. Uyuşturucu hem teröre finansman sağlıyor hem de gençliği hedef alıyor, böylece geleceğimiz test ediliyor." diye konuştu.

"PKK'yla mücadelede Batılı ülkelerden yeterli desteği görmüyoruz"

İnce, teknolojideki gelişimin, sağladığı kolaylıkların yanı sıra bir tehdit unsuru haline de geldiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer bu yaşananlar bir karar ve bir politikaysa dünya bu kararı sorgulamalıdır. Ama eğer yaşananlar çatışma süreçlerinin doğal bir sonucuysa o zaman güç ve tecrübelerimizi birleştirip insanlığa yeni bir şey söylememiz gerekiyor. Türkiye'nin küresel güvenlikte durduğu yer aslında hem Doğu hem de Batı için bir fırsattır. Türkiye her şeyden önce Doğu ve Batı medeniyetlerinin birbirlerine açılan kapısıdır. Her iki dünyanın birbirini anlamasını sağlayabilecek tek ülkedir. Türkiye ayrıca bugün yaşanan güvenlik sorunlarının tamamıyla doğrudan temas noktasıdır. Türkiye'nin önemli bir başarı hikayesi ve tecrübesi var. İçeride PKK terör örgütüyle 40 yıldır mücadele halindeyiz. 40 yıldır dünyaya PKK'nın hem bir terör hem de organize suç örgütü olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. PKK Avrupa'da haraç topluyor, insan ticaretini organize ediyor ve Avrupa uyuşturucu pazarının yaklaşık yüzde 80'ini yönetiyor. Öyle ki uyuşturucu ticaretinden elde ettiği gelir yıllık 1 buçuk milyar dolar. Ama PKK'yla mücadelede Batılı ülkelerden yeterli desteği göremediğimiz gibi PKK'ya verilen desteği de anlayabilmemiz mümkün değildir."

Türkiye'nin bunun yanı sıra diğer örgütler ve radikal yapılanmalarla da mücadele ettiğine dikkati çeken İnce, Türkiye'nin DEAŞ'tan en çok zarar gören ülkelerden biri olduğunun altını çizdi.

"FETÖ klasik terör örgütlerinden çok farklı bir yapı"

İnce, 2018'de PKK, DEAŞ ve aşırı sol terör örgütleri tarafından hazırlığı yapılan 343 önemli terör eyleminin, titiz bir çalışmayla hazırlık aşamasındayken engellendiğini belirterek, "Aynı şekilde tıpkı PKK gibi Avrupa'nın hala yeterince önemsemediği veya tehlikesini kavrayamadığı FETÖ ile de mücadele halindeyiz. FETÖ klasik terör örgütlerinden çok farklı bir yapıdır, radikal terörün beta versiyonudur. Yöntemleri ve yapılanması çok daha karmaşıktır. Kamuda kilit noktada yerleştirdikleri elemanlarıyla hukuk ve yönetim süreçlerini manipüle etmişlerdir." ifadelerini kullandı.

15 Temmuz gecesinde 250 insanın şehit edildiğini hatırlatan İnce, "Ankara, TBMM ve bazı kamu binaları F-16'larla bombalandı. Bu terör yapıları dolayısıyla Avrupa'ya kaçan teröristlere ilişkin iade taleplerimiz Balkan ülkeleri tarafından bir ölçüde karşılanmakta ancak Batı'ya doğru gittikçe maalesef bunu görememekteyiz. Özellikle PKK ve FETÖ elemanlarının belli başlı Avrupa ülkelerinde yuvalandığını bunun Avrupa için de büyük bir tehlike olduğunu özellikle burada ifade etmek isterim." değerlendirmesinde bulundu.

"Dijital dünya suç kavramını sınır ötesi hale getirmiştir"

Muhterem İnce, konuşmasının ardından yaptığı basın açıklamasında ise Bölgesel İş Birliği Konseyi'nin içişleri ile adalet, güvenlik iş birliği, ekonomik ve sosyal kalkınma, enerji ve altyapı ile insan kaynakları gibi alanlarda bölgesel iş birliği için geniş imkanlar sunduğunu vurguladı.

Bu çerçevede Bölgesel İş Birliği Konseyi'nin, Güneydoğu Avrupa ile bağlantılı organizasyonlar için temel muhatap haline geldiğini kaydeden İnce, "Bölgede iletişim ve iş birliğini önemli derecede arttırmıştır. Türkiye, Bölgesel İş Birliği Konseyi'nin aktif bir destekçisi olarak kapasitesinin gelişimine yönelik katkı yapmaktadır ve katkılarını sürdürmeye de devam edecektir. Konferansın temel amacı, Güneydoğu Avrupa’da şiddet içeren aşırılıkla mücadele ve bunun önlenmesi ile terörle mücadele alanında ilgili aktörleri ve paydaşları bir araya getirmektir. Bu bağlamda katılımcılar bilgi paylaşımı, görüş alışverişi gerçekleştirecek, AB, NATO ve ilgili devletlerin yönelimlerini stratejik dokümanlarına uygun olarak en iyi uygulamaları paylaşmak suretiyle açık ve sonuç odaklı bir tartışma ortamında söz alacaklardır." dedi.

İnce, son yıllarda gelişen teknoloji ve internet ile birlikte insanları, toplumu, devletleri ve uluslararası güvenliği tehdit eden bir diğer alanın da siber güvenlik olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Dijital dünya, suç kavramını sınır ötesi hale getirmiştir. Bu tehlike karşısında araştırma ve analiz yapmak, devlet yapısını aşan uluslararası bir iş birliği sağlamak zorunlu hale gelmiştir. Türkiye bu konuda hem uluslararası platformda hem de Türkiye özelinde üzerine düşeni layıkıyla yapmaktadır. 2016-2019 yıllarını kapsayan Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı ülkemizde başarıyla uygulanmaktadır. Türkiye terörle yoğun bir mücadele vermektedir, bu yoğun mücadeledeki en önemli ayaklardan birisi de sosyal medyadır. İnterneti etkin kullanan örgütlerden FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD ve DEAŞ sosyal ağlarda gerçekleştirdiği propaganda faaliyetleriyle eleman temin etmektedir. Bu terör örgütleriyle mücadele kapsamında ülkemiz tarafından 2018 yılında PKK terör örgütüne ait 13 bin 712, DEAŞ terör örgütüne ait 2 bin 418 ve FETÖ/PDY terör örgütüne ait 11 bin 423 sosyal medya hesabına işlem yapılmıştır."

Programa, Bölgesel İş Birliği Konseyi (RCC) Genel Sekreteri Goran Svilnovic, AB Konseyi Terörle Mücadele Koordinatörü Seyda Emek, Bütünleyici İç Güvenlik Yönetimi Baş Danışmanı (IISG) Jelka Klemene üye ülke ve AB ülkeleri büyükelçileri, Bölgesel İş Birliği Konseyi Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) katılımcı ülkeleri, AB, donör ülkeler, uluslararası kuruluşlar ile uluslararası mali kurumlardan katılımcılar ile çok sayıda davetli katıldı.

Editör: Ammar Nas

Son Güncelleme: 06.12.2018 12:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Emlak Fiyatları
İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news