Çeviri haber: "Erdoğan'ın çarpık dünyasında, aydınlar bile artık 'terörist'"

Çeviri haber: "Erdoğan'ın çarpık dünyasında, aydınlar bile artık 'terörist'"

30 Mayıs 2018 Çarşamba 22:32
Çeviri haber: "Erdoğan'ın çarpık dünyasında, aydınlar bile artık 'terörist'"

Londra'da bir seminer düşünün. Masanın etrafında Blairciler (İşçi Partisinin eski lideri ve Başbakan Tony Blair'in politik ideolojisine sahip olanlar) ve Corbyciler (2015'ten beri İşçi Partisi Lideri ve Muhalefetin Lideri Jeromy Corby destekçileri), Ukipciler (Sağcı popülist parti UKIP destekçileri) ve Kalıcılar (İngiltere’nin AB’de kalmasını destekleyenler), İskoç Milliyetçileri ve Tory Eurosceptics (Avrupa Birliği’ni eleştirenler), İslamcılar ve İngiliz Savunma Birliği destekçileri, radikal feministler ve transseksüel aktivistler bulunuyor. Derin anlaşmazlıkları olan ancak karşılıklı saygıyla İngiltere’nin siyasi geleceğini tartışan.

Bunu İstanbul'da benzer bir seminerin gerçekleşmesi kadar, Londra’da resmetmek zor olurdu. Yine de, geçtiğimiz Eylül ayında bir konferans verdiğimde, hissettiği şey buydu. Popülizm ve göçmenlik hakkında konuşuyordum. Odada tüm politik inançlardan öğrencileri vardı: iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi taraftarları ve eleştirmenleri, liberallerin ve sosyal demokratların destekçileri, Türk milliyetçileri, Kürtler ve Ermeniler. Çok farklı görüşlere sahiplerdi, ancak hepsinin diyalog kurma taahhüdü vardı.

Seminer, Osman Kavala'nın bir parlak fikri olan Avrupa Siyaset Okulu tarafından düzenlendi. Kavala, Türkiye'nin en önemli entelektüel ve kültürel figürlerinden birisidir. İstanbul'da onunla tanıştıktan iki ay sonra tutuklandı. Dün gözaltında tutulmasının 200 günüydü. Henüz herhangi bir suçlamada bulunulmadı. Bununla birlikte, basında ve hatta parlamentoda bir olumsuz ima var – O Türkiye'nin bir düşmanı, terör gruplarıyla bağlantıları var ve 2016'nın başarısız darbesine karışmıştı. İmalar saçmalık. Ayrıca mesnetsiz.

Osman Kavala, Kürtler ve Ermeniler de dahil olmak üzere, Türkiye'deki herkesin haklarını ve özgürlüklerini savunmada ve farklı siyasi görüşlerden insanlarını medeni müzakerelerde farklılıklarını tartışmak için bir araya getirmede önemli bir rol oynamıştır. Türkiye ile Ermenistan arasındaki güveni beslemek isteyen projeler için bir fon sağlamıştır. Türkiye'de kültürel çoğulculuğu teşvik eden ve kültür sanatı paylaşarak farklı etnik, dini ve bölgesel gruplar arasında köprü kurmayı amaçlayan bir organizasyon olan Anadolu Kültür'ün başkanıdır.

Eylül 2017'de İstanbul’da en sevdiği balık lokantasında bazı arkadaşlarla birlikte yemek yedik. Ülkedeki kötüleşen siyasi durum hakkında endişelenenler vardı, ama Osman Kavala kendisi için endişelenmedi. “Benimle ilgileneceklerinden şüphe ediyorum” dedi.

Osman Kavala insanları bir araya getiren birisi ve uzlaştırıcıdır, bir polemikçi ya da çatışmacı bir figür değil; Sessiz bir şekilde tartışmak ve müzakere etmek için insanları bir araya getirir ve bu süreçte daha iyi bir toplumun oluşturmayı göz önüne alır. Onun gözaltına alınması; ordunun temizlenmesi, yargıya sızılması, kamu hizmetinin dağıtılması ve akademik eğitimden mahrum bırakılması, Türkiye’nin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatini sivil topluma çevirdiğine bir işaret; Açık diyalogun beslenmesinin artık bir tehdit olarak görüldüğüne dair bir işaret.

Erdoğan’ın Temmuz 2016 başarısız darbeden sonra olağanüstü hal uygulamasından yana Türkiye'de baskının derecesi olağanüstü olmuştur. Yaklaşık 6 bin akademisyen ve yaklaşık 4,500 hâkim ve savcı da dahil olmak üzere 150 binden fazla insanın işlerinden kovulduğu tahmin edilmekte. 137 binden fazla kişi gözaltına alındı. Yaklaşık 200 medya kuruluşu kapatıldı ve 100 bin internet sitesi engellendi. Dünya genelinde hapsedilen tüm gazetecilerin yaklaşık üçte biri Türkiye'de bulunmaktadır.

Amaç, hükümetin ve onun politikalarının en ufak eleştirisini ortadan kaldırmak. Ve bu işe yarıyor. Kıdemli bir akademisyen; İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne “Korku ve otosansür duman gibidir” dedi. Bir öğrenci ekledi; “Her yere sızar ve her geçen gün biraz daha yoğunlaşır. Artık nefes alamaz haldeyiz.  Artık bir şey yazmadan ya da bir şey söylemeden evvel iki değil, üç, dört defa düşünüyoruz.”

Geçen hafta Erdoğan İngiltere'ye resmi ziyarette bulundu; hem başbakan hem de Kraliçe ile bir araya geldi. İngiltere, Türkiye'yi Brexit öncesi dünyanın önemli bir ortağı olarak görüyor; Türkiye ise İngiltere’yi “terörizmle mücadelede” önemli bir müttefik olarak görüyor. İngiltere, başarısız 2016 darbesinden bu yana Ankara'ya 1 milyar dolardan fazla silah sattı. Ortak bir basın toplantısında Başbakan Theresa May, “demokratik değerlerin” gerekliliğini savundu, ancak “başarısız bir darbenin ve Kürt terörizminin olağanüstü baskısına” bakan bir lidere sempati duydu. Erdoğan, tutuklananların “terörist” olduğu konusunda ısrar etti. Terörizmin kitlesel baskıya yönelik her şeyi haklı çıkardığı bir dünyada, Erdoğan kendi politikalarını takip etmek için hareket özgürlüğüne sahip.

Aynı zamanda, bu politikaların kurbanları yığılmaya devam ediyor: ölü, hapsedilen, işten atılan, sessiz bırakılan. Toplumsal değişimin çoğu zaman gerekçeli argümandan daha fazla öfke ile yönlendirildiği parçalanmış bir dünyada, Osman Kavala gibi bir figür vazgeçilmezdir. Onun hapsedilmesi de umudun hapsedilmesidir.

The Guardian

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news