Kur tarımda faturayı 21 milyar TL artırdı

Artan kur Türkiye ’nin ithalat faturasını da kabarttı.

Kur tarımda faturayı 21 milyar TL artırdı

Artan kur Türkiye ’nin ithalat faturasını da kabarttı.

28 Ağustos 2018 Salı 03:07
Kur tarımda faturayı 21 milyar TL artırdı
Artan kur Türkiye ’nin ithalat faturasını da kabarttı. Türkiye ’nin tarım, hayvancılık ve balıkçılıkta, 2017 ’de yapılan 9 milyar 50.5 milyon dolarlık ithalatın TL karşılığı 33 milyar TL ’yken, bu ithalatın 17 Ağustos 2018 kuruyla karşılığı 54.4 milyar liraya yaklaşıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, döviz kurlarının geldiği bu noktada tarımda ithalat yapmanın artık cesaret isteyeceğini bildirerek, “daha fazla üretmek zorundayız. Bunun içinde mazot, gübre, ilaç, tohum ve yem gibi girdilerde çiftçiye verilen destek artırılmalıdır” dedi. Bayraktar, tarım, hayvancılık ve balıkçılıkta, 2017 ’de yapılan 9 milyar 50.5 milyon dolarlık ithalatın TL karşılığını 32 milyar 984 milyon lira olduğunu, bu ithalatın 17 Ağustos 2018 kuruyla karşılığı 54 milyar 350 milyon doları bulduğunu açıkladı. Dünya fiyatları aynı kalsa ve aynı miktarda ithalat yapılsa bile Türkiye ’nin ithalatının TL karşılığının 21 milyar 365 milyon lira artacağını vurgulayan Bayraktar ’ın değerlendirmesi şöyle: Her zaman yerli üretimin desteklenmesi ve ithalata prim verilmemesi gerekiyor. İthalatın TL karşılığı artık ateş pahası. Döviz kurları bu seviyedeyken, ülkemiz dış ticaret açığı kaynaklı bir cari açık problemi yaşıyorken, ithalattan kaçınılmalı, iç üretim artırılmalı.
Enflasyonu artıracak Bu kur seviyelerinden tarımda ithalata devam etmek enflasyonu da artıracak. İthal edip katma değer yaratarak dışarıya sattığımız pamuk, buğday, ayçiçeğinden elde edilen gıda ve giyim ürünlerinde ithalat fiyatlarından kaynaklı maliyetler artacak. Bu durum ihracatta da rakiplerimizle rekabet etmemizi olumsuz yönde etkileyecek. İthal ettiğimiz pek çok ürünü kendimiz üretebiliriz. Bu noktada çiftçimizi üretime teşvik edecek politikaların daha çok benimsenmesi gerekiyor. Çiftçimiz daha fazla desteklenirse, arazi parçalanması, sulama başta olmak üzere yapısal sorunlarımız çözülürse, birkaç istisna hariç ithalata gerek kalmaz. Türkiye ’nin tarımsal ürünlerde dışa bağımlı durumdan kurtulması için mazot, gübre, ilaç, tohum ve yem gibi ithal girdiler konusunda çiftçiye sağlanan destek artırılmalı. 

Her şeyin fiyatı yükseldi

Döviz kurunun artmasıyla birlikte, 2018 Mart-Ağustos döneminde, ithalat fiyatları hızla yükseldi.  Bu yılın martında ortalama dolar kuru 3.8806 liraydı. Bu rakam 17 Ağustos 2018 itibarıyla 6.0052 liraya çıktı. Türkiye, martta kilogram olarak ithal pamuğu 7 lira 7 kuruştan, buğdayı 88 kuruştan, ayçiçeğini 1 lira 99 kuruştan, pirinci 1 lira 40 kuruştan, mısırı 86 kuruştan ithal edebiliyordu. Aynı ürünler ağustos ayında ithal edilmeye kalkılsa, uluslararası fiyatlar dolar bazında aynı kalsa bile, döviz kurlarındaki artış nedeniyle kilogram başına pamuğa 10 lira 94 kuruş, buğdaya 1 lira 36 kuruş, ayçiçeğine 3 lira 8 kuruş, pirince 2 lira 17 kuruş, mısıra 1 lira 33 kuruş ödemek zorunda kalınacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news