İncirin geleceği tehlikede

  Türkiye incir üretiminin yüzde 60 ’ını karşılayan Aydın ’da, jeotermal enerji tesislerinin tarım alanlarına etkisi tespit edildi.

İncirin geleceği tehlikede

  Türkiye incir üretiminin yüzde 60 ’ını karşılayan Aydın ’da, jeotermal enerji tesislerinin tarım alanlarına etkisi tespit edildi.

21 Kasım 2018 Çarşamba 02:49
İncirin geleceği tehlikede
  Türkiye incir üretiminin yüzde 60 ’ını karşılayan Aydın ’da, jeotermal enerji tesislerinin tarım alanlarına etkisi tespit edildi. Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış ’ın yaptığı çalışmaya göre, sulama suyunda yasal sınırdan 75 kat fazla toksik madde bulunuyor. Buna göre, Türkiye ’nin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan ve Aydın ’ın en önemli gelir kaynaklarından incirin geleceği tehlikede. Büyük Menderes Havzası ’nda faaliyet gösteren şirketlerin genellikle “re-enjeksiyon” olarak bilinen, jeotermal akışkanların kullanıldıktan sonra yeniden yeraltına enjekte edilmesi prensibini hiçe saydığını belirten Barış, buna bağlı olarak sulama sularının kirlendiğini tespit ettiklerini açıkladı.
Büyük Menderes Ovası ’nın, potansiyel kirleticiler olan jeotermal akışkanların etkisiyle her yıl katlanarak verimsizleşmesiyle, incirin bu bölgedeki geleceğinin tehdit altında olduğuna dikkat çekilen araştırmada, şu tespitler yapıldı: “Bor elementinin sulama sularındaki yasal sınır değeri litre başına 1 miligramken, Aydın ’daki jeotermal alanlarda litre başına 75 miligram. Aydın ’ın jeotermal rezervi 2 bin 500 megavat olarak tahmin edilmekte. Jeotermal enerji üreten şirketler Aydın ’ın yaklaşık olarak 100 bin dekar arazisine göz dikmiş durumda."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news