En büyük 3 şehrimizin emlak fiyatları ekim ayında ne şekilde meydana geldi? Detaylar haberimizde.

Gayrimenkul sektörüne ilişkin fiyatların ne yönde değiştiği ekonominin en küçük biriminden en büyük birimine kadar herkesi etkilemektedir. Zira, barınmak için herkese bir ev gerekmektedir. En basitinden bu nedenle dahi gayrimenkul fiyatlarının ne şekilde meydana geleceği; kiralık ve satılık daire fiyatlarının en güncel halinin ne olduğu insanlar tarafından ilgiyle takip edilmektedir.

En büyük 3 şehrimizin emlak fiyatları ekim ayında ne şekilde meydana geldi? Detaylar haberimizde.

Gayrimenkul sektörüne ilişkin fiyatların ne yönde değiştiği ekonominin en küçük biriminden en büyük birimine kadar herkesi etkilemektedir. Zira, barınmak için herkese bir ev gerekmektedir. En basitinden bu nedenle dahi gayrimenkul fiyatlarının ne şekilde meydana geleceği; kiralık ve satılık daire fiyatlarının en güncel halinin ne olduğu insanlar tarafından ilgiyle takip edilmektedir.

05 Kasım 2019 Salı 08:42
En büyük 3 şehrimizin emlak fiyatları ekim ayında ne şekilde meydana geldi? Detaylar haberimizde.

Bununla birlikte gayrimenkul ve emlak piyasası, ülkemizde yoğun bir şekilde yatırım amaçlı takip edilmektedir. Bu nedenle de emlak fiyatları yatırım yapacak kişiler için fiyat düzeyiyle de en karlı getiriyi elde etmek isteyenlerin en iyi gayrimenkulü bulması için birinci öncelikli göstergedir.

Dolayısıyla insanların bu denli yakından takip ettikleri ve bireysel yatırımlarını doğrudan etkileyecek bir piyasa olan gayrimenkul sektörüne ilişkin veriler ekonominin her hanesine etkide bulunacak ölçüde hayatımızın içindedir.

İnternet ve bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerden sonra gayrimenkul sektöründeki emlak ilanı aramalarının tümü internet üstünden yapılmaktadır. İnternette bu işlem için kurulmuş olan binlerce farklı site vardır ve bu sitelerin tamamına yoğun bir talep vardır.

Bu sitelerde yer alan emlak ilanı verilerinin tümünü bünyesinde barındıran Flatfy, bir emlak arama motoru olarak 2015 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Türkiye’de emlak ilanı veren bütün sitelerdeki fiyat verilerini bünyesinde barındıran tr.flatfy.com, bu verilere site üzerinden erişim sunduğu için emlak sektörünün Google’ı olarak tanımlanabilir.

Flatfy’ın bir diğer özelliği de haberimizin konusunu oluşturan özelliğidir. Flatfy sitesinde Türkiye’nin neredeyse bütün şehir ve hatta mahallelerine ilişkin internet emlak ilanı verileri yer aldığı için bu verilerin istatistikleri de Flatfy veri tabanından çekilerek aylık olarak istatistiki veriler sunulmaktadır. Bu verilerin en sonuncusu Türkiye’nin en büyük 3 şehri için geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Flatfy’ın Ankara, İzmir ve İstanbul için ekim ayı ortalama satılık daire verilerine ilişkin detaylara geçmeden önce verilerin özelliklerinden bahsedelim.

Haberimizde Flatfy tarafından yayınlanacak veriler, sadece 2+1 konutların satış fiyatlarına ilişkin ortalama verilerdir. Bu veriler; Ankara, İstanbul ve İzmir’in bütün ilçeleri ve şehirlerin tüm ortalama verileri olarak sunulmaktadır.

Flatfy tarafından sunulan ekim ayı ortalama konut fiyatı detaylı verilerine bakmaya başlayalım.

İstanbul 2+1 ortalama satılık daire fiyatları

tr.flatfy.com tarafından sunulan detaylı verileri incelemeye ilk olarak İstanbul ile başlıyoruz. İstanbul’un ekim ayı ortalama satılık daire fiyatları 355.910 TL olmuştur.

İstanbul’un 39 ilçesinin tamamının verileri yukarıda harita üzerinde detaylı olarak gösterilmiştir. 39 ilçe arasında fiyat düzeyi en yüksek olan İstanbul ilçesi 1,119,125 TL ile Sarıyer olmuştur. Sarıyer’in bu denli yüksek fiyata sahip olması normal bir sonuçtur. Zira, hem merkezi bir konumda yer alması bununla birlikte Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’un keşmekeş ve kalabalığına rağmen daha nezih ve sakin bir ilçe olması ve boğaz kıyısında yer alması nedeniyle Sarıyer’in bu fiyat seviyesinde olması normal olarak görülebilir.

Sarıyer’in ardından ekim ayında İstanbul’un Sarıyer’den sonra en yüksek fiyatlara sahip olan 3 ilçesi ve fiyat düzeyleri aşağıdaki şekilde meydana gelmiştir.

 • Beşiktaş 758.955 TL
 • Bakırköy 657.305 TL
 • Kadıköy 590.900 TL

Bu verilere karşılık İstanbul’un 39 ilçesi arasında en düşük 2+1 satılık daire fiyatlarına sahip olan ilçesi 202.100 TL ile Esenyurt olmuştur. Esenyurt’un İstanbul’un merkezine uzak konumu nedeniyle bu denli düşük bir fiyata sahip olması da yine beklenen bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Esenyurt’tan sonraki İstanbul’un en düşük satılık konut fiyatlarına sahip olan 3 ilçesi ve konut fiyatları aşağıdaki şekildedir.

 • Arnavutköy 218.880 TL
 • Silivri 227.600 TL
 • Beylikdüzü 228.690 TL

Burada dikkatleri çeken fiyat sonucu Beylikdüzü’nde görülmektedir. Beylikdüzü her ne kadar İstanbul’un merkezine uzak bir konumda yer alsa da yeni kurulan bir ilçe olması nedeniyle gelişmiş bir yapıya sahiptir. Ancak ilçe sınırlarının geniş olması nedeniyle ortalama fiyat verisinde böyle düşük bir fiyata sahip olması da beklenebilirdir.

Ankara 2+1 ortalama satılık daire fiyatları

İstanbul’un ardından sıra ülkemizin en büyük ikinci şehri ve aynı zamanda başkenti olan Ankara’nın ekim ayı ortalama satılık daire fiyatlarını incelemeye geldi.

Ankara’nın ortalama satılık daire fiyatlarına ekim ayı nezdinde bakıldığında fiyatın şehrin tamamı nezdinde 141.579 TL olduğu görülmektedir. Bu fiyat Ankara’nın 25 ilçesinin tamamındaki ortalama satılık daire fiyatlarının ortalaması olarak görülmektedir.

25 ilçe içerisinde 2+1 dairelerin ortalama satılık daire fiyatları olarak en yüksek fiyata sahip ilçe 285.000 TL ile Evren olmuştur. Evren, Ankara’nın merkezi konumuna en uzak ilçesi olmasına rağmen bu yüksek fiyata sahip olması şaşırtıcı bir sonuç olarak görülmelidir. Buradan ekim ayında Evren’de emlak ilanı sayısının düşük olduğu ve olan ilanların fiyatlarının yüksek olması nedeniyle olmuş olabilir.

Bununla birlikte Evren’in ardından Ankara’nın en yüksek fiyata sahip olan 3 ilçesi ise şu ilçeler olmuştur.

 • Gölbaşı 260.000 TL
 • Çankaya 242.100 TL
 • Yenimahalle 207.290 TL

Ankara’nın fiyat düzeyi olarak en düşük fiyata sahip olan ilçesi ise 93.240 TL ile Akyurt olmuştur. Akyurt’tan başka Nallıhan ilçesi ise yeter düzeyde veriye sahip olmayan bir ilçedir. Akyurt’un bu fiyat düşüklüğü de normal olarak görülmelidir. Ankara’nın merkezi olmayan bir konumunda yer alan ve gelişmemiş bir ilçesi olan Akyurt, ekim ayında Ankara’nın en düşük 2+1 ortalama konut fiyatlarına sahip olan ilçesi olmuştur.

Kızılcahamam’ın ardından en düşük fiyata sahip olan Ankara’nın 3 ilçesi ve fiyat düzeyleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Ayaş 95.190 TL
 • Kızılcahamam 95.190 TL
 • Şereflikoçhisar 96.995 TL

İzmir 2+1 ortalama satılık daire fiyatları


İstanbul ve Ankara’nın ardından ekim ayına ilişkin detaylı fiyat analizi yapılan bir diğer şehrimiz de ülkemizin en büyük 3’ncü şehri olan İzmir’dir.

İzmir’in 2+1 ortalama satılık daire fiyatları 273.864 TL olarak meydana gelmiştir. İzmir’in ortalama satılık daire fiyatları düzeyi Ankara’dan yüksek olmuştur. Bu fiyat düzeyi ise İstanbul’dan düşüktür.

İzmir’in 2+1 dairelerde en yüksek fiyata sahip olan ilçesi 493.500 TL ile Narlıdere olmuştur. Narlıdere’nin bu fiyata sahip olmasının sebebi turistik bir konumda yer almasıdır. Bu ilçenin yaz dönemi nüfusu ile kış dönemi nüfusu arasında çok ciddi farklar vardır. Ayrıca, yazlık satışları yüksek olan bir ilçe olması nedeniyle Narlıdere’nin ardından fiyat düzeyi en yüksek olan 3 ilçesi ve fiyatları ise şu şekilde meydana gelmiştir.

 • Çeşme 461.635 TL
 • Güzelbahçe 448.000 TL
 • Urla 440.847 TL

İzmir’in fiyat düzeyi en düşük olan ilçesi ise 135.100 TL ile Bayındır ilçesi olmuştur. Tıpkı İstanbul ve Ankara gibi İzmir’de de merkeze uzak bir ilçenin fiyatı en düşüktür. Bayındır’dan sonra fiyat düzeyi en düşük olan 3 ilçe ve fiyatları ise şunlardır.

 • Ödemiş 175.120 TL
 • Kınık 177.801 TL
 • Kiraz 181.300 TL

İzmir’de fiyat düzeyi en düşük ilçe olan Bayındır ile diğer 3 ilçenin fiyatları arasında ciddi farkın olduğu da dikkatleri çeken bir başka unsur olmuştur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Emlak Fiyatları
İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news