Ekonomistlik, ciddi bir iş. Zira mevzubahs olan “para”. Ve parayla dalga geçilemez..

Lakin, her genelleme gibi bu önerme de sadece bir genellemeden ibaret.. 

Nietzsche’nin dediği gibi, bu genelleme de tüm genellemeler gibi “yanlış”.. Zaten, tüm genellemelerin yanlışlığı genellemesi de yanlış… 

Nitekim, bazen kendini sahanın dışına atmak; “para kazanmak ya da kazanamamak” meselesinin baskısı altında “homur”danmak yerine “humor”danmak ihtiyacı da duyuyor insan.

Evet “humor”danmak.. ben uydurdum kelimeyi.. uysa da uymasa da kabilinden.. TDK sorarsa veririz hesabını...

Neyse.. ekonomistlikle biraz kafa bulma modundayım şu an.. Ve bunu da sizlerle paylaşma istedim..

Hani Türkiye’nin Kişibaşı GSYİH’sı 9.632 $ ya.. Bir fıkra geldi aklıma.. Üç ekonomist ava gitmiş.. Karşılarına bir geyik çıkmış.. Biri ateş etmiş; on metre sağdaki ağacı vurmuş.. Diğeri ateş etmiş, on metre soldaki ağacı vurmuş… Üçüncü “yaşasın vurduk, vurduk” diye sevinç çığlıkları atmaya başlamış. Neden mi? Aritmetik ortalamasını almış.. Genellemiş..

TCMB de 2019 ve 2020 enflasyon hedefini alt ve üst sınırların aritmetik ortalaması olarak alıyor ya.. Tutar inşallah.. Seviniriz hep beraber.. 

Neyse.. Ödemeler Dengesi ve cari işlemler de önemli tabii.. Hele ki bizim gibi ülkelerde.. İki temel hesap var işleyen.. Mal ve Hizmet Hesabı ile Sermaye Hesabı.. Homo economicus bireyler, bu hesapların konusu olan işlemleri yapıyor. Yegane amaçları da kişisel çıkarlarını maksimize etmek. Ne vatan, ne millet, ne beka sorunu umurlarında.. Neyse.. Tabii öğrencilerden biri itiraz etmiş hocaya.. Ders çıkışı sohbet ederek yürümeye başlamışlar.. “Hocam” demiş öğrenci.. “Her şey kişisel çıkar olamaz!”.. “Lakin öyledir” demiş hoca.. “Peki” demiş öğrenci.. “Size 1000$ versem şu önceki at pisliğini yer misiniz!”.. Bir an düşünmüş hoca.. Para cazip gelmiş.. “Tamam” demiş, “yerim!”.. Yemiş ve parayı cebine atmış.. Biraz yürümüşler sessizce.. Öğrenci parayı boşu boşuna kaybetmiş olmaktan, hoca da öğrencisi karşısında at pisliğini para karşılığı yemiş olmaktan pişman.. Bir at pisliği daha çıkmış karşılarına.. Hoca bu kez atlamış.. “Sana 1000$’ı geri versem şu at pisliğini yer misin?” demiş.. Öğrenci de hemen kabul etmiş ve yemiş; parayı da geri almış.. Bir süre daha yürümüşler sessizce.. Öğrenci dayanamamış.. “Hocam” demiş; “para hala bende; ikimiz de at psiliğini yedik; ne geçti elimize?”.. “Öyle düşünme” demiş hoca.. “2000$’lık işlem hacmi yarattık.”..

Hani ekonomiler açılıp küreselleştikçe cari işlemler hacmi artıyor ya.. Hep bu tür işlemler sayesinde.. 

 Ve ekonomi politik sistemler:

Kapitalizm: İki ineğin varsa birini satarak bir “boğa” alır, çiftleştirir; sığır ve süt üretirsin.

Sosyalizm: İneklerin birini alıp başkasına verir.

Komünizm: İneklerin ikisini de alır ve sana süt verir.

Faşizm: İneklerin ikisini de alır ve sütü sana satar.

Askeri diktatörlük: İki ineğini de alır ve seni vurur.

Bürokrasi: İki ineği de alır; birini öldürür; diğerinin sütünü de kanalizasyona sağar.

Doğrudan Demokrasi: İneklere sen bakarsın, sütü kimin alacağına komşun karar verir.

Temsili Demokrasi: İneklere sen bakarsın; komşun, sütü kimin alacağına karar versin diye bir temsilci seçer.

Amerikan Demokrasisi: Hükümet, sana “oy”un karşılığı iki inek sözü verir. Seçimlerden sonra “başkan”, futures sığır piyasasında spekülasyon yapmakla itham edilir. Basın da olaya “Cowgate” adını verir.

Anarşi: Ya sütü adil fiyattan satarsın ya da komşun inekleri alır ve seni öldürür.

Türkiye’de ekonomiye, demokrasiye ve seçimlere bir de buradan bak istersen..

Neyse..

Bir de Doğal İşsizlik Oranı var.. Ne mi? Ekonomistin hala iş sahibi olmasını garantileyen işsizlik oranı…

Şu soru da önemli tabii ki: “Bir ampülü takmak için kaç Merkez Bankası ekonomisti gerekir?” Cevap gayet basit: “Bir”.. Neden mi.. Şöyle ki.. “O elinde ampülü tutarken tüm dünya etrafında döner ki.”

Son olarak; iyi ekonomist kimdir sorusuna yine ekonomistler şöyle cevap vermiş: "Dün öngördüğünün bugün neden gerçekleşmediğini yarın en iyi açıklayabilendir."

Kanaatimce, başlıca neden; "Nasreddin Hoca'nın" bindiği dalı kesmesidir." Bunun da "fincancı katırlarını ürkütmeye" kadar yolu var.. Orası ekonomi bilimini aşar nitekim..

Şimdilik bu kadar tebessüm yeter.. :)

“Homur”danmaların arttığı dönemlerde yine “humor”danırız..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sponsor Bağlantı

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news