YPG/PKK yandaşları Almanya'da cami ve restorana saldırdı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Köln Kalk Eyüp Sultan Camii'ne sabaha karşı saldıran terör örgütü YPG/PKK yandaşları, caminin duvar ve camlarını örgüt yanlısı yazılar ve boyayla kirletti. Almanya'da iki camiye çirkin saldırı Almanya'da son üç haftad.

YPG/PKK yandaşları Almanya'da cami ve restorana saldırdı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Köln Kalk Eyüp Sultan Camii'ne sabaha karşı saldıran terör örgütü YPG/PKK yandaşları, caminin duvar ve camlarını örgüt yanlısı yazılar ve boyayla kirletti. Almanya'da iki camiye çirkin saldırı Almanya'da son üç haftad.

13 Mart 2018 Salı 17:57
YPG/PKK yandaşları Almanya'da cami ve restorana saldırdı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Köln Kalk Eyüp Sultan Camii'ne sabaha karşı saldıran terör örgütü YPG/PKK yandaşları, caminin duvar ve camlarını örgüt yanlısı yazılar ve boyayla kirletti.

Almanya'da iki camiye çirkin saldırı Almanya'da son üç haftada 13 cami saldırısı yapıldı Almanya'da geçen yıl İslam karşıtı 950 saldırı kayıtlara geçti

Camiye düzenlenen saldırıdan büyük üzüntü duyduklarını belirten DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, "Son haftalarda camilerimize karşı saldırılar oldukça arttı. Bundan üzüntü ve kaygı duyuyoruz. Bir an önce gerekli tedbirlerin alınarak saldırıların sona ermesini diliyoruz" dedi.

Almanya İçişleri Bakanlığı mensuplarıyla dün görüştüklerini ifade eden Aşıkoğlu, şunları söyledi:

"Yetkililerle görüşmeler yaptık. Onlar da bu konuda duyarlı davranmaya çalıştıklarını ifade ettiler. Ancak yılbaşından bu yana cami saldırısı 25'i buldu. Bu çok üzücü bir durum. Buradaki insanlarımız 30 yıldır, 40 yıldır hatta daha uzun süredir güven içerisinde bu ülkede yaşıyorlar ve yaşamaya devam etmelerini umuyoruz. Bunu önemli buluyoruz. Bu ülkenin barışına ve huzuruna bizim insanımız her zaman katkı sağlamıştır. Bu katkının devam etmesi için gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması gerekiyor. Bu konuda emniyet mensuplarının daha duyarlı olmasını rica ediyoruz. Mutlaka birtakım çalışmalar yapılıyor, bunun somut bir şekilde, faillerin yakalanması şeklinde ortaya konulmasını bekliyoruz."

"Alman toplumu için de bir tehlike"

Aşıkoğlu, bu saldırıların Türk toplumuna olduğu kadar Alman toplumu için de tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, "Irkçı ve ayrımcı tutumlar bizi rahatsız ediyor, bizim hayat ve ibadet güvenliğimizi sarsıyor ama aynı zamanda Alman toplumu için de bir tehlikedir. Dolayısıyla el birliği ile bunun üstesinden gelinmesi gerekiyor. Faillerin yakalanması, art niyetli insanların bu işten vazgeçmesi için de önemlidir" ifadelerini kullandı.

Berlin'de kundaklanan cami konusuna da değinen Aşıkoğlu, şöyle devam etti:

"Uzun vadede burada ibadet ve can hürriyetinin önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Daha birkaç gün önce Berlin'deki bir camimize molotof atıldı ve camimiz büyük hasar gördü. Tek tesellimiz orada bir insanın hayatına zarar verilmemiş olmasıdır ama bu da olabilirdi. Bunun için kaygılı olduğumuzu ifade etmek istiyorum."

"En sert şekilde gerekli tedbirler alınmalı"

Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes de, saldırıya uğrayan camiyi ziyaret ederek cami cemaatine geçmiş olsun dileğini iletti.

Başkonsolos Erciyes, camide yaptığı inceleme sonrası açıklamasında, "Maalesef son dönemlerde Türk camilerine yönelik saldırılarda büyük bir artış olmuştur. Faillerin bir an önce yakalanmasını bekliyoruz. Tedbirlerin artırılmasını istiyoruz ve bu tarz saldırıların bir daha yaşanmamasını diliyoruz. Camiler kutsal mekanlardır. Bu tarz saldırılara karşı en ufak bir müsamaha gösterilmemelidir ve en sert şekilde gerekli tedbirler alınmalıdır" dedi.

Berlin'de de restorana saldırdılar

Öte yandan Almanya'nın başkenti Berlin'deki "Türkiyem" adlı restorana da yerel saatle 01.10'da taşlı saldırı oldu. Saldırıda restoranın camları kırıldı, kimse yaralanmadı.

Restoran sahibi Halil Kaya, 3 kişinin dükkanın önüne gelerek içeriye doğru 5-6 taş attığını, saldırı sırasında içeride müşterilerin olduğunu anlattı.

Kaya, plakası kapalı olan araçta bir saldırganın beklediğini vurgulayarak, ''Polisten faillerin bulunmasını istiyoruz" dedi.

Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, saldırıya uğrayan restorana geçmiş olsun ziyaretinde bulunarak, olayla ilgili bilgi aldı.

Kaynak : www.trthaber.com

Anahtar Kelimeler:
Restoran Saldırı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news