11 Eylül 2001 sonrası dünya ekonomi politiği…

İkiz kuleler çökmüş, dünya karışmış, USA ve Gönüllüler Koalisyonu, BM Güvenlik Konseyi’ni bypass ederek önce Afganistan’a sonra Irak’a ve girmiş. Petrol kaynaklarını ve haşhaş tarlalarını, legal ve illegal ticaret ağlarını kontrol projesi uygulamaya konmuş. İran, doğudan ve batıdan kuşatılmış. Yüzüklerin Efendisi vizyona girmiş.. George W. Bush’a Frodo misyonu yüklenmiş. Doğu’da yükseldiği kurgulanan “şer”re karşı bir tür kutsal ittifak eyleme geçmiş..

Dünya genelinde 100 kanaat önderine, 21. yüzyılı şekillendirecek en önemli gelişmenin ne olduğu soruluyor.

Oybirliği ile verdikleri cevap: WİFİ teknolojisi.. Yani kablosuz internet.

O dönemde daha ne olduğunu dahi tam idrak edemediğimiz bu teknoloji artık hayatımızın her yerinde. Evimizde, okulda, cafede, sokakta..

Daha da ötesi, 2001’de kemerimizde özel kılıflarda taşıdığımız takoz gibi cep telefonları, yerini “smartphone”lara bırakmış durumda.

2001’de daha duymadığımız “gigabyte”ların yerini “terabytle”, exabyte, zettabyte alırken “smartphone”ların hafızası da 258 “gigabyte”lara ulaşmış durumda. Havada sadece yağmur bulutları değil, bilgi ve enformasyon yüklü bulutlar dolaşıyor artık. Bilgiyi saklamada fiziksel sınırlar aşılmış durumda.

“Smartphone”suz ve “wifi”sız bir hayatı bizim nesil dahi unuttu.

Yeni neslin, özellikle de artık yirmili yaşlarının eşiğinde olan milenyum neslinin ise internetsiz, “wifi”sız, “smartphone”suz bir dünya algısı ve tasavvuru yok. Böyle bir dünya onlara taş devri kadar uzak.

Her tür bilgi ve enformasyon anında ellerinin altında. Keza; neredeyse tüm özel ve kamusal işlemlerini de “smartphone”ları ile yapabilecek imkânlara sahipler.

Ekonomide, politikada, bilgi ve enformasyon kanallarına ulaşmada hiçbir ulusal sınır algıları yok.

Bilinçleri, dünya vatandaşlığı düzeyinde; ötelerin ötesinde..

Sosyal medya araçları sayesinde sosyal çevrelerinde her dinden, mezhepten, milletten, ırktan, coğrafyadan insan var. Sanal zannedilse de bu sosyal ilişkilerin realize edilme potansiyeli de çok yüksek. Bu sosyal ağlar üzerinden reel hayata tesir eden sınırsız ekonomik, politik, sosyal ve kültürel etkileşimler işliyor. Evlilikler, iş ortaklıkları, bilgi alışverişleri, organize suç ve terör aktiviteleri, politik örgütlenme ve kalkışmalar, akla ve hayale dahi gelmeyecek her konuda sınırsız ve kontrolsüz networkler ve şimdinin/anın ruhu anlamına gelen “zeitgeist” sürekli olarak yeniden üretiliyor.

Katı olan her şey buharlaşıyor. Sosyal, ekonomik, kültürel, politik, duygusal mesafeler azalıyor. Daha da ötesi, “smartphone”ların ve internet teknolojisinin gelişimine paralel gerçek zamanlı uygulamalarla zaman ve mekan sınırları ortadan kalkıyor. USA’daki bir cerrah, Afrika’nın bir hastanesinde gerçek zamanlı ameliyat yapma kabiliyeti kazanıyor. Çin’deki bir genç ABD üniversitesinde eğitim görebiliyor. Her alanda bireysel rekabet küreselleşiyor. Mal ve hizmet arzı da kitleselleşmekten çıkıp bireyselleşiyor. Her birey büyük bir ekonomik fırsata ve tehdide dönüşmüş durumda. Aklın yolu artık bir değil. Dolayısıyla da totaliter otoriter bir sistemin bu fırsat ve tehditleri değerlendirecek ve yönetecek kabiliyeti yok.

Teknoloji, tüm bu çatışmaların yanında ve ona paralel olarak anbean değişmeye ve hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Bu süreçte geleceği şekillendirme ve etkileme potansiyeli en yüksek enformasyon teknolojisi (IT) de 5G … Bireye sunduğu ekonomik, sosyal ve politik etkileşim fırsatları açısından ötesi ve ucu açık bir teknoloji..

Bu perspektiften baktığımda gündelik politik ve ekonomik olaylar çok önemsiz görünüyor gözüme. Kimin kime vurduğu, bağırıp çağırdığı, kimin seçimleri kazandığı ya da kazanmadığı, seçimlerin yenilenip yenilenmeyeceği, politik gerilimler ve döviz kuru volatilitesi gözümde anlamsızlaşıveriyor.

Bunun gereği olarak, internetsiz, wifisız, smartphonesuz ve 5Gsiz bir dünyanın kalıntısı olan; bireyi pasif, izole ve kontrol edilebilir bir nesne olarak tanımlayan politik, ekonomik ve sosyo-kültürel (keza dinsel) söylemlerin ve örgütlenmelerin sürdürülebilirliği, imkansız. Bu öngörüm; şu anda çok önemli olduğu zannedilen tüm ekonomi politik sistemler, siyasal partiler, iktidar tipleri, şirketler, formel ve enformel kurumlar için geçerli.

Rumi’nin dediği gibi, “Dün, dündü, geçip gitti cancağızım; Artık yeni şeyler söylemek lazım”… Söyleyemeyen, kendini yenileyemeyen, yeniden ve yeniden üretemeyen her kim ve ne olursa olsun; tüm gerilimleriyle, çatışmalarıyla ve huzursuzluklarıyla tarihin çöplüğüne atılır; kaybolur gider…

Bireyler küresel rekabet sürecinin gerektirdiği beceriye ve zihin açıklığına hazır değilse; ne ulus kalır ortada, ne yerli ve milli bir şey, ne ulusal para kalır ne de iktidar. Hepsi kağıttan kaplan gibi devrilir gider.

Toprağın altı kendini vazgeçilmez zannedenlerle dolu nitekim… Şu andaki nesiller bütünüyle kaybolduğunda da hayat, kendini üretmeye ve yolunu bulmaya devam edecek.

Bu vesileyle bir iyi haber: Türkiye, 1,5 Milyar TL yatırımla 5G'yi dünyada (2020’de) ilk kullanan ülke olmak için programını yapıyor ve altyapısını kuruyor. Diğer dünya ülkeleri ise 5G'ye 2022'de geçmeyi planlıyor. Üstelik, bu yerli ve milli bir teknoloji. Hürriyet’ten Erdal Sağlam’ın 22 Nisan’daki yazısında Huawei CEO’su Guo Ping’ten aktardığı üzere; “5G, Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erdal Arıkan’ın geliştirdiği polar kodları ve Türk teknolojisini kullanacak ve bu teknoloji dünyanın diğer bölgelerinde de hayata geçecek. 5G kodlamasında Türkiye çoktan önderlik etti. Türk halkı bununla gurur duyacak.

5G ve ötesini genç eğitimli nüfus avantajı birleştirebildiği ölçüde Türkiye’nin, güncel politik ve ekonomik sorunların ötesinde, felaket tellallarını ve kriz çığırtkanlarını çürüterek, canlanma ve sürdürülebilir büyüme yolunda performansını daha da artırma fırsatını yakalayacağı açık.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sponsor Bağlantı

İletişim adreslerimiz: ihbar@yeniyuzyil.news ve info@yeniyuzyil.news